وزارت خارجه ایران آتش‌سوزی در کشتی «ایران شهرکرد» را «خرابکارانه» خواند

سخنگوی وزارت خارجه ایران روز شنبه، ۲۳ اسفندماه، حادثه آتش‌سوزی کشتی «ایران شهرکرد» در دریای مدیترانه را «خرابکارانه» خواند.

سعید خطیب‌زاده‌ همچنین اعلام کرد که جمهوری اسلامی شناسایی عوامل این اقدام را در دستور کار قرار داده است. وی‌ اما درباره این که در این حادثه به چه عوامل یا کشورهایی ظن وجود دارد، اشاره‌ای نکرد.

کشتی کانتینربر «ایران شهرکرد» روز چهارشنبه ۲۰ اسفند در آب‌های بین‌المللی دریای مدیترانه دچار سانحه شد. سخنگوی شرکت کشتیرانی ایران نیز دو روز بعد ضمن تائید خبر «حمله» به این کشتی، این اقدام را «تروریستی» و مصداق بارز «راهزنی دریایی» خواند.

در همین حال سایت «نور نیوز» روز شنبه به نقل از یکی از اعضای تیم فنی بررسی‌کننده این حادثه اعلام کرده که بر اساس «موقعیت جغرافیایی» و «نحوه هدف قرار گرفتن کشتی» به «احتمال قوی» اسرائیل در این حادثه دست داشته است.

این کارشناس که به نام او اشاره نشده است، همچنین با اشاره به برخورد پرتابه‌های انفجاری از ارتفاع بالا به عرشه کشتی گفته است که می‌تواند از یک وسیله پروازی به سمت کشتی شلیک شده باشد.

این سانحه دو هفته پس از آن رخ داد که یک کشتی باربری اسرائیل به نام «ام‌وی هلیوس ری» در آب‌های دریای عمان دچار انفجاری «مرموز» شد.

نخست‌وزیر و وزیر دفاع اسرائیل، جمهوری اسلامی ایران را به دست داشتن در حمله به این کشتی ویژه حمل خودرو متهم کرده‌اند. حکومت ایران اما این اتهام را قاطعانه رد کرده است.

مقامات اسرائیلی تاکنون از اظهارنظر درباره سانحه مربوط به کشتی ایران شهرکرد خودداری کرده‌اند. اما یک منبع آگاه در امنیت دریایی پیشتر به خبرگزاری رویترز گفته بود که در هفته‌های اخیر، سه کشتی ایرانی دیگر هم هنگام عبور از دریای سرخ به دلایلی «ناشناخته» دچار سانحه و آسیب‌دیدگی شده‌اند.

در همین حال، نشریه «وال استریت جورنال» روز پنجشنبه ۲۱ اسفند گزارشی منتشر کرد مبنی‌بر این‌که از اواخر سال ۲۰۱۹ تاکنون، اسرائیل دست‌کم ۱۲ کشتی حامل نفت ایران به مقصد سوریه را هدف قرار داده است.

بر اساس این گزارش، شماری از کشتی‌هایی هم که هدف حمله قرار گرفتند، حامل تسلیحات جمهوری اسلامی ایران بودند.

 

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.