یک سوم دانش‌آموزان در ایران بی‌سوادند، آموزش‌ و پرورش به دنبال «نهادینه کردن فرهنگ شهادت» است

در حالی که به گفته یک مقام وزارت آموزش و پرورش ایران، یک سوم دانش‌آموزان ایرانی «به حداقل توانایی سواد نمی‌رسند»، وزیر آموزش و پرورش در پیامی به مناسبت فرارسیدن ۲۲ اسفند ماه «روز بزرگداشت شهیدان» نوشت: «آموزش و پرورش مجدانه برآن است «فرهنگ شهادت» را در نهاد فرزندان ایران عزیزمان نهادینه سازد.»

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، محسن حاجی میرزایی در متن پیام خود افزود: فرارسیدن «۲۲اسفند» ، «یادروز بزرگداشت شهدا» را گرامی‌ می‌دارم و در غایت قدردانی، به پیشگاه قدسی آن «زندگان جاوید» و آن «ارزندگان جاری»، قیام می‌کنم.

وی ادامه داد: وزارت آموزش و پرورش «در راستای رسالت ذاتی خود»، مجدّانه بر آن است تا «فرهنگ شهادت» را بیش از پیش در نهاد فرزندان ایران، این «سرزمین صلح دوستِ ستم‌ستیز»، نهادینه سازد.

وزیر آموزش و پرورش عنوان کرد: «انسان کمال یافته وقتی که به شهادت رسید، به اوج کمال کتاب تکوین رسیده است. به همین دلیل کامل‌ترین تأثیر از او سر می‌زند و آن بیمه شدن اسلام است.»

این اظهارات در حالی است که مسعود کبیری؛ عضو هیئت علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش به خبرگزاری تسنیم گفت: در گذشته می‌گفتند یک دانش آموز حداقل سواد خواندن و نوشتن را باید بلد باشد و باید گفت هم‌اکنون برخی دانش آموزان به همین هم نمی‌رسند یعنی تقریباً از هر سه دانش آموز ( 30 درصد) اصلاً به حداقل توانایی‌های سواد نمی‌رسند و این فاجعه است.

او ادامه داد: آنقدر که ایران در این زمینه مشکل دارد در کشورهای دیگر شاهد چنین وضعیتی نیستم یعنی اگر کشوری را که به لحاظ میانگین نمرات از ایران ضعیفتر باشد را بررسی کنیم ممکن است وضعیت آن در این شاخص‌ حداقل توانایی دانش آموزان، بهتر از ایران باشد و این خیلی تأسف آور است، یعنی تأثیر مدارس خوب، غیردولتی‌ها و شهریه‌ای‌ها در نمرات و عملکرد دانش آموزان را اینجا شاهد هستیم.

او اضافه کرد: «عربستان سعودی جزو کشورهای بالا از لحاظ دسترسی به آزمایشگاه در مدارس است»

 

 

 

 

 

ار اف ای فارسی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.