ایران از "حمله تروریستی" به کشتی خود در دریای مدیترانه خبر داد

علی غیاثیان، سخنگوی شرکت کشتیرانی ایران حمله به کشتی تجاری ایران در دریای مدیترانه را "تروریستی" دانست. این مقام کشتیرانی اما اعلام نکرد که این "حمله تروریستی" از جانب چه گروه یا کشوری انجام گرفته است.

علی غیاثیان، سخنگوی شرکت کشتیرانی ایران روز جمعه ۲۲ اسفند (۱۲ مارس) گفت به دنبال رخداد اصابت شئ انفجاری به کشتی کانتینربر "ایران شهرکرد" بخشی از بدنه کشتی دچار آسیب شد. این کشتی دو روز پیش در آب‌های بین‌المللی در دریای مدیترانه مورد حمله قرار گرفت.

به گفته سخنگوی کشتیرانی ایران، در این "حمله تروریستی" به خدمه کشتی آسیبی وارد نشده آما آتش‌سوزی مختصری در محل انفجار رخ داده که با تلاش فرمانده و خدمه کشتی این آتش مهار شده است.

سخنگوی شرکت کشتیرانی ایران اما گفت این شناور متعلق به شرکت حمل و نقل کانتینربر کشتیرانی، از ایران به مقصد اروپا در حرکت بوده است.

غیاثی تاکید کرد که حمله به کشتی ایرانی "تروریستی" بوده و این کشتی پس از ترمیم خسارت‌های وارد شده به مسیر خود ادامه خواهد داد.

سخنگوی شرکت کشتیرانی ایران افزود: «این‌گونه اقدامات تروریستی که مصداق راهزنی دریایی است بر خلاف قوانین بین‌المللی در خصوص امنیت کشتیرانی تجاری بوده و پیگیری‌های حقوقی برای شناسایی عاملین آن از طریق نهادهای ذیربط بین‌المللی انجام خواهد شد.»

این مقام کشتیرانی ایران در ارتباط با گزارشی که در روزنامه "وال استریت ژورنال" منتشر شده و در آن از حملات اسرائیل به حداقل ۱۲ کشتی ایرانی ظرف دو سال گذشته خبر داده اظهار نظر نکرد.

نتانیاهو: ایران مسئول حمله به کشتی باری اسرائیلی است
نتانیاهو: ایران مسئول حمله به کشتی باری اسرائیلی است

این روزنامه با استناد به سخنان مقامات آمریکا و منطقه می‌نویسد، کشتی‌های ایرانی عمدتا حامل نفت برای سوریه بوده‌اند و حمله به آنها با مین‌های دریایی انجام گرفته است. اسرائیل هم‌چنین جلوی عبور کشتی‌های دیگری را نیز که حامل سلاح یا نفت برای سوریه بوده‌اند، گرفته است.

تنش میان اسرائیل و ایران اکنون ابعادی گسترده‌تر پیدا کرده است. اخیرا یک کشتی باری اسرائیلی نیز در خلیج عمان مورد هدف انفجار قرار گرفت.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل مسئولیت حمله به کشتی باری اسرائیلی "ام‌وی هلیوس ری" را مستقیما برعهده جمهوری اسلامی دانست. او بعد از این حمله گفت که اسرائیل به حملات خود به مواضع ایران در سراسر منطقه ادامه خواهد داد.

 

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.