نماینده مجلس ایران: سیستان و بلوچستان از خط قرمز خشکسالی هم گذشت

یک نماینده مجلس ایران ضمن اعلام وضعیت بحرانی آب در استان سیستان و بلوچستان از خالی شدن بعضی روستاها در این استان از سکنه و موج مهاجرت از آن خبر داد.

در گفت‌و‌گویی که خبرگزاری ایلنا روز جمعه، ۲۲ اسفند، منتشر کرد، اسماعیل حسین‌زهی با اشاره به این که به دلیل کمی بارندگی در دو دهه گذشته در سیستان و بلوچستان این استان از خط قرمز خشکسالی عبور کرده، از عدم دسترسی شهروندان این استان حتی در شهرهای بزرگ به آب آشامیدنی سالم خبر داد.

معین‌الدین سعیدی، نماینده چابهار، هم تیرماه امسال گفته بود استان سیستان و بلوچستان «پایین‌ترین میزان شاخص دسترسی به آب شرب» در کشور را دارد و فقط ۱۹ درصد از ساکنان آن به آب شرب بهداشتی دسترسی دارند.

آقای سعیدی همچنین با اشاره به برنامه ششم توسعه گفته بود که وزارت نیرو مکلف شده که «۷۰ درصد از آب مصرفی نوار ساحلی جنوب را از طریق آب‌شیرین‌کن‌ و با دادن تضمین خرید تأمین کند اما متأسفانه این اتفاق نیفتاده است».

او همچنین با اشاره به وضعیت بحرانی روستاهای سیستان و بلوچستان گفته بود: «در همه روستاهای حتی ساحلی چابهار یک متر لوله‌گذاری هم صورت نگرفته است» و برخی پروژه‌های مربوط به آب و فاضلاب از سال ۶۷ تاکنون در حال ساخت مانده‌اند.

اسماعیل حسین‌زهی نماینده مجلس یازدهم هم روز جمعه با اشاره به این که در برخی شهرهای استان سیستان و بلوچستان حتی یک تانکر آب وجود ندارد، گفت: «به دلیل خاکی بودن راه‌های روستایی تانکرهای آبرسان نیز از حیز انتفاع خارج هستند، چون اگر یک بار به منطقه مراجعه کنند، خراب می‌شوند و برای تعمیرات چندین روز زمان نیاز است و همین موضوعات باعث می‌شود روستاها از سکنه خالی شوند.»

آقای حسین‌زهی در ادامه با اشاره به اسیدی و ترش شدن بیشتر چاه‌های کشاورزی استان گفت: «در نقطه صفر مرزی کشور پاکستان جهت کشاورزی و شرب از آب استفاده می‌کند اما به دلیل نبود سوخت، مردم این مناطق در کشور ما امکان برداشت آب ندارند.»

این نماینده مجلس همچنین با تاکید بر لزوم پیگیری حقابه ایران از هیرمند گفت: «در صورت تامین آب از هیرمند امکان آبرسانی ۳۶ هزار هکتار از اراضی دشت سیستان فراهم شود و منجر به ماندگاری مردم در منطقه خواهد شد که خود تامین امنیت مرزها را نیز در پی خواهد داشت.»

قرارداد حق‌آبه هیرمند، سال ۵۱ خورشیدی بین ایران و افغانستان امضا شد. اما مسئولان می‌گویند، از اواخر دهه ۱۳۷۰ و افزایش خشکسالی در سیستان و بلوچستان، میزان ورودی آب رودخانه هیرمند به دریاچه هامون کم شد.

مقامات ایران و افغانستان بهمن‌ماه امسال از تدوین اساسنامه پیگیری حق‌آبه رودخانه هیرمند بین ایران و افغانستان خبر دادند، اما پس از آن درباره روند اجرایی شدن بندهای این توافق و زمان اجرایی شدن بخش‌های مختلف آن گزارشی منتشر نشده است.

 

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.