تلاش ایران، چین و روسیه برای تشکیل ائتلاف علیه «تحریم یک‌جانبه» در سازمان ملل

روسیه، چین، ایران و کره شمالی در تلاش برای جلب حمایت از ائتلافی در سازمان ملل متحد برای جلوگیری از تحریم‌های یک‌جانبه یا اعمال فشار یک‌جانبه هستند.

خبرگزاری رویترز روز جمعه، ۲۲ اسفند، گزارش کرد که این موضوع در نامه‌ای که این خبرگزاری نسخه‌ای از آن را دریافت کرده، ثبت شده است.

بر اساس این گزارش، ۱۶ کشور و دولت خودگردان فلسطین به دنبال تشکیل چنین ائتلافی در سازمان ملل متحد هستند.

علاوه بر ایران، روسیه، چین و کره‌ شمالی، دیگر اعضای بنیانگذار این گروه را الجزایر، آنگولا، بلاروس، بولیوی، کامبوج، کوبا، اریتره، لائوس، نیکاراگوئه، سنت وینسنت و گرنادین، سوریه و ونزوئلا تشکیل می‌دهند.

رویترز نوشته در این نامه، نام این ائتلاف، «گروه دوستان حامی منشور ملل متحد» عنوان شده و آنها نوشته‌اند که در حال حاضر، چندجانبه‌گرایی در معرض «حمله ‌بی‌سابقه‌ای قرار گرفته که صلح و امنیت جهانی را تهدید می‌کند.»

این گروه اضافه کرده که در حال حاضر، یک‌جانبه‌گرایی «با اقدامات انزواطلبانه و خودسرانه‌ای» چون «تحمیل اقدامات یک‌جانبه اجباری یا خروج از توافق‌نامه‌های برجسته و نهادهای چندجانبه» در تلاش برای «تضعیف تلاش‌های اساسی برای مقابله با چالش‌های مشترک و جهانی» است.

این تلاش در شرایطی انجام می‌شود که دولت جو بایدن، رئیس ‌جمهوری آمریکا، اعلام کرده برخلاف روش همتای قبلی خود که اولویت را به «آمریکا» می‌داد، به تعامل با متحدان خود روی خواهد آورد.

آقای بایدن حتی وعده داده است که تلاش چین برای ایفای نقش بیشتر در سازمان ملل متحد را به رسمیت خواهد شناخت.

با این حال رویترز به نقل از یک دیپلمات ارشد اروپایی که خواسته نامش فاش نشود، نوشته است: «این دوستان به اصطلاح کسانی هستند که بیشترین تلاش را برای نقض منشور سازمان ملل کرده‌اند. شاید بهتر باشد آنها احترام به حقوق بشر و آزادی‌های اساسی را از کشور خود شروع کنند.»

با استفاده از گزارش‌های رویترز/ ب. ب./ ف. دو.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.