نیروی زمینی ارتش ایران در برخورد با اعتراضات حضور داشته

فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران فاش کرده است که این نیرو در برخورد با اعتراضات به کار گرفته شده است.

وبسایت رسمی آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، مصاحبه‌ای را با سرتیپ کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش منتشر کرده که در آن آقای حیدری از حضور نیروهای ارتش در برخورد با اعتراضات خبر داده است.

به گفته او ماموران نیروی زمینی در برخورد با اعتراضات سال ۱۳۹۷ نقش داشته‌اند.

معمولا نقش ماموران سپاه، بسیج، نیروی انتظامی و شبه نظامیان لباس شخصی وابسته به نهادهای مختلف در سرکوب اعتراضات در ایران گزارش می‌شود، اما این اولین باری است که به طور رسمی حضور نیروهای ارتش در کنار آنها فاش می‌شود.

در جریان انقلاب ۱۳۵۷ نیروهای ارتش در سرکوب اعتراضات نقش داشتند، هرچند در نهایت ارتش اعلام بی طرفی کرد.

'حضور میدانی برای نمایش ولایت‌مداری'
کیومرث حیدری می‌گوید "تحول قاطع" در ارتش ایران نسبت به ارتش پیش از انقلاب سال ۱۳۵۷ "ولایت‌مداری" است.

گفته است "حضورهای میدانی" نیروی زمینی ارتش می‌تواند "ولایت‌مدار بودن" آن را نشان دهد و "اقتدار خاصی را برای نظام به نمایش بگذارد".

آقای حیدری گفته یک ماموریت "افتخارآمیز" نیروی زمینی از این دست به "مرتبط با ناآرامی­های دی‌ماه ۹۷ بود."

در چند سال اخیر موج‌های متعدد تظاهرات اعتراضی علیه حکومت و رهبر شکل گرفته است که عمده‌ترین آنها در دی ماه ۱۳۹۶ و آبان ۱۳۹۸ بود.

صدها نفر از معترضان و شهروندان در جریان سرکوب این اعتراضات کشته شده‌اند و هزاران نفر نیز به زندان افتاده‌اند.


اعتراضات آبان ۹۸؛ 'سرکوب در تاریکی'

کیومرث حیدری گفته با وجود آنکه نیروی زمینی ارتش ماموریتی نداشته به ستاد کل نیروهای مسلح برای مشارکت در برخورد با اعتراضات اعلام آمادگی کرده است.

به گفته آقای حیدری با موافقت ستاد کل نیروی زمینی در این خصوص به کار گرفته شد.

او گفته است: "توانستیم در برقراری امنیت در داخل شهرهایی که دچار ناآرامی شده بودند، تأثیر به سزایی داشته باشیم و گزارش آن به استحضار رهبر انقلاب هم رسید که اوامر ویژه‌ای در این‌باره صادر کردند."

آقای حیدری در بخش دیگری از صحبت‎‌هایش گفته که ارتش ایران به جای عضوگیری، "عضویابی" می‌کند و به جای آنکه برای استخدام افسران به روی عموم باز باشد، پیشاپیش نیروهای مورد نظر را شناسایی می‌کند.

او گفته: "خودمان نیروهایمان را انتخاب می‌کنیم و برایشان دعوتنامه می‌فرستیم که به دانشگاه افسری بیایند. این افراد را هم با معیارهای خاصی که داریم از قبل شناسایی می‌کنیم."

فرمانده نیروی زمینی این "معیارهای خاص" را روشن نکرده اما توضیح داده که وقتی این افراد وارد ارتش می‌شوند، فرهنگ ولایت‌محوری و ولایت‌مداری و سیره‌ فرماندهان قبلی به آن‌ها انتقال داده می‌شود."

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.