گروسی: تحقیقات درباره ماهیت فعالیت‌های هسته‌ای ایران زمان می‌برد

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه شنبه ۱۹ اسفند گفته است٬ تحقیقات راستی آزمایی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران سال‌ها زمان می‌برد.

رافائل گروسی در مصاحبه با خبرگزاری بلومبرگ گفته است، حتی اگر تهران بتواند در خصوص ذرات اورانیوم با منشا انسانی کشف شده در چندین سایت‌های اعلام نشده‌ در سال گذشته شفاف سازی کند ، کار بازرسان آژانس (در ایران) به پایان نخواهد رسید.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اضافه کرد: ممکن است اطلاعات بیشتری پیدا بشود.

وی همچنین اظهار داشت، در بحث منع تکثیر سلاح‌های (هسته‌ای و کشتار جمعی) هیچ پایانی و طرح قطعی وجود ندارد.

رافائل گروسی در ۱۱ اسفند در نشست فصلی شورای حکام آژانس گفت که ایران در مورد پیدا شدن ذرات اورانیوم در برخی از سایت‌های از قبل اعلام نشده‌اش «توضیحات معتبری» نداده و این امر «مایه نگرانی فراوان» است.

وی از ایران خواسته بود که کامل و سریع دربارهٔ منشأ این ذرات توضیح دهد و نگرانی‌ها از صحت و کامل بودن اطلاعات پادمانی که در اختیار آژانس قرار می‌دهد را رفع کند.

رویترز پیشتر نوشته بود، این دو محل سایت‌هایی هستند که در سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ احتمالا با هدف از بین بردن رد اورانیوم تخریب شده‌اند.

مذاکرات «پیچیده» پیش رو

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در بخش دیگری از این مصاحبه پیش‌بینی کرد وضعیت مذاکرات بر سر توافق هسته ای موسوم به برجام در ماه‌های آینده پیچیده خواهد شد.

رافائل گروسی گفته است٬ چند ماه آینده پیچیده خواهد بود. آنها می بایست در سطح بالای سیاسی رو در رو با یکدیگر دیدار کنند.

هفته گذشته بریتانیا، فرانسه و آلمان از ارائه قطعنامه‌ توبیخی علیه ایران در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی انصراف دادند تا به مدیر کل آژانس فرصت دهند تلاش مجدد خود را برای خروج از بن بست و حل و فصل مسائل با ایران٬ به نتیجه برساند.

مقام‌های دولت جو بایدن نیز بارها گفته‌اند که ایران به تعهدات خود در چارچوب برجام بازگردد تا تحریم‌های این کشور علیه تهران لغو شود، ولی جمهوری اسلامی می‌گوید که ابتدا آمریکا باید تحریم‌ها را لغو کند تا ایران تعهداتش را اجرا کند.

دولت جو بایدن پیش از این به پیشنهاد اتحادیه اروپا برای حضور در نشستی با نمایندگان ایران اعلام آمادگی کرده بود. اما ایران رسما اعلام کرد که در این اجلاس شرکت نمی‌کند، مگر این‌که ابتدا آمریکا تضمین دهد که بعد از اجلاس، بخشی از تحریم‌ها علیه ایران را لغو می‌کند.

در همین زمینه، علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران در گفت‌وگو با شبکه خبری پی بی اس گفت که آمریکا از برجام خارج شده است و می بایست ابتدا این کشور به این توافق هسته ای بازگردد.

با استفاده از بلومبرگ و رادیو فردا

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.