ایران: هیچ تماس مستقیم و غیرمستقیمی با آمریکا درباره برجام و یا افغانستان برقرار نشده
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، گفته است که این کشور هیچ تماس تماس مستقیم و غیر مستقیمی با آمریکا "در مورد توافق هسته‌ای برجام و غیر برجام نداشته و نداریم".

آقای خطیب‌زاده در یک کنفرانس خبری در تهران همچنین تماس با ایران درباره برگزاری نشست مشترکی با آمریکا درباره افغانستان و به میزبانی سازمان ملل را هم رد کرده و تاکید کرده است که "هنوز دعوت نامه‌ای دریافت نکرده‌ایم" و افزوده: "هر وقت دعوت نامه رسید، آن را بررسی می‌کنیم."

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، به تازگی در نامه‌ای به محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان خبر داده که ایالات متحده درصدد است از سازمان ملل بخواهد که نشستی بین‌المللی با حضور وزیران خارجه کشورهای منطقه از جمله ایران در زمینه صلح در افغانستان برگزار کند.

برخی از ناظران روابط ایران و آمریکا گفته اند که این برنامه‌ریزی تمایل ایالات متحده برای همکاری با ایران است اما سخنگوی وزارت خارجه ایران امروز گفته است "موضوع افغانستان برگ مذاکراتی ما با کسی نیست".


روحانی: اگر دو طرف اراده کنند مشکل تحریم‌ها یک هفته‌ای حل می‌شود

ایران انتظار دارد دولت جو بایدن بر اساس وعده هایی که در زمان رقابت های انتخاباتی داده تحریم هایی که در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ برقرار شده است را رفع کند و دوباره به توافق هسته ای برجام بازگردد اما ایالات متحده گفته که ایران ابتدا باید به تمامی تعهدات خود بازگردد سپس آمریکا هم تحریم ها را رفع می کند.

آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران، هرگونه مذاکره با ایالات متحده را رد کرده و گفته پس از رفع تحریم های آمریکا و "راستی آزمایی" آن ایران هم به اجرای کامل تعهدات خود بازخواهد گشت.

در حال حاضر ایران بر خلاف توافق برجام ذخایر اورانیوم غنی شده خود را افزایش داده، غنی سازی بیست درصدی اورانیوم را آغاز کرده و سطح بازرسی های آژانس بین المللی انرژی اتمی را کاهش داده است.

ایالات متحده می گوید درصدد است با بازگرداند ایران به محدودیت های توافق هسته ای برجام، برنامه موشکی و سیاست های منطقه ای این کشور را هم محدود کند اما ایران این دو موضوع را خط قرمز خود می خواند.

با این همه این کشور نشانه هایی برای همکاری با آمریکا در زمینه افغانستان بروز داده است.

ایران پیش از این همکاری های مختلفی با ایالات متحده در زمینه افغانستان داشته و اعلام کرده بود محدودیتی برای همکاری در قالب همکاری های بین المللی به میزبانی سازمان ملل ندارد.

هر دو کشور در سطوح عالی با گروه طالبان در حال مذاکره هستند.

محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران ایران می گوید هنوز گروه طالبان در فهرست گروه های "تروریستی" جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.