دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران اعتراضات آبان ۹۸ را 'خسارات قابل پیشگیری' خواند

دریابان علی شمخانی دبیر شوری عالی امنیت ملی ایران از اقدام سال گدشته دولت این کشور در افزایش قیمت بنزین و سهمیه بندی مجدد آن دفاع کرده اما نحوه اجرای آن را "موجب وارد شدن خسارت های قابل پیشگیری به کشور" خوانده است.

آقای شمخانی به خبرگزاری ایسنا گفته "این تصمیم با توجه به اینکه یکبار در گذشته هم اتخاذ شده بود، می توانست بهتر گرفته شود و موجب شکل‌گیری هزینه‌های سیاسی، امنیتی، اجتماعی و اقتصادی برای کشور نشود".

اشاره او به افزایش قیمت بنزین در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد و سپس تکرار آن آبان سال گذشته در دولت حسن روحانی است.

در آبان سال ۱۳۹۸ دولت ایران مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه در افزایش قیمت بنزین را به اجرا گذاشت که با واکنش شدید گروهی از شهروندان ایرانی رو به رو شد.

این تصمیم به اعتراضاتی انجامید که با دخالت نیروهای مسلح افزایش پیدا کرد و سرانجام با سرکوب گسترده خاتمه یافت.

آقای شمخانی با دفاع از تصمیم به افزایش قیمت بنزین گفته است "در وقایع سال ۹۸ در کنار برخی ناهماهنگی های اجرایی و سوء مدیریت ها، باز هم ضعف در نحوه ارتباط با جامعه و اقناع مخاطبان خودش را نشان داد و این بار موجب شکل گیری بحران امنیتی برای کشور شد".

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفته است "گاهی یک تصمیم مناسب و ضروری به دلیل نداشتن راهبردها و سیاست‌های رسانه‌ای تبدیل به ضد خودش می‌شود. لازم بود در مورد قیمت بنزین هم، کار با مشارکت برنامه‌ریزی شده رسانه‌ها و مردم اجرا می‌شد".

حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفته بود مصوبه را برای اجرا به وزری کابینه خود داده بود و از آنها خواسته بود هر زمان که تشخیص دادند بدون اطلاع او آن را به اجرا بگذارند.


سرکوب معترضان در خیابان ستارخان تهران از نمای نزدیک

یک روز پس از افزایش قیمت بنزین و شروع اعتراضات نمایندگان مجلس ایران در صدد مصوبه‌ای بودند که قیمت ها را به روال سابق بازگردانند اما آیت الله علی خامنه ای در یک سخنرانی از تصمیم سران سه قوه درباره قیمت بنزین دفاع و از معترضان به تندی انتقاد کرد و از مجلس هم خواست که اقدامی برای کاهش قیمت انجام ندهد.

سرکوب اعتراضات در ایران با قطع سراسری شبکه اینترنت که چند روز متوالی ادامه داشت شدت گرفت.

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ایران گفته است که بیش از دویست نفر در این اعتراضات کشته شدند. نمایندگان مجلس از قول وی در یک جلسه غیر علنی نقل کرده بودند که به غیر از شلیک به سر معترضان، به پای آنها هم شلیک شده بود.

ایالات متحده وزیر کشور ایران را به علت نقشی که در سرکوب آبان 98 داشته "ناقض حقوق بشر" خوانده و تحریم کرده است.

آقای رحمانی فضلی جانشین آیت الله خامنه ای فرمانده کل قوا در نیروی انتظامی است. رهبر ایران به طور معمول اختیارات فرماندهی نیروهای انتظامی را به وزرای کشور ایران تفویض می کند.

سازمان عفو بین الملل رقم کشته شدگان را بیشتر از سیصد نفر اعلام کرده که در میان آنها افراد کم و سن سال هم بوده اند اما خبرگزاری رویترز می‌گوید در جریان اعتراضات آبان ۹۸ در ایران ۱۵۰۰ نفر کشته شدند.

آقای شمخانی پس از اعتراضات آبان ۹۸ درباره برخی از قربانیان سرکوب اعتراضات گفته بود "پروژه کشته سازی از سوی معاندین" شکل گرفته است.

آیت الله خامنه‌ای پس از سرکوب اعتراضات آبان گفت "توطئه‌ عمیق وسیع بسیار خطرناکی، نابود شد".

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.