دیدار روحانی با نماینده شورای امنیت در اجرای برجام؛ ایران با رفع تحریم‌ها 'اقدامات جبرانی' انجام می‌دهد

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در دیدار با سیمون کوونی، وزیر امور خارجه جمهوری ایرلند، که کشورش نهاد تسهیل کننده شورای امنیت سازمان ملل در اجرای توافق هسته‌ای (برجام) است، وعده داد با رفع تحریم‎ها، کشورش "بلافاصله اقدامات جبرانی انجام دهد" و گفت بهترین راه برای حل مشکلات در سطوح دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی، مذاکره مبتنی بر احترام است.

رئیس جمهوری ایران در این دیدار که در تهران برگزار شد، گفت کشورش آمادگی دارد "پس از رفع تحریم‌های غیرقانونی آمریکا و دست کشیدن این کشور از سیاست تهدید و فشار، بلافاصله اقدامات جبرانی خود را منطبق با مفاد برجام انجام داده و به تعهدات خود عمل کند".

این اظهارات رئیس دولت ایران در حالی بیان می‌شود که اخیرا به نقل از منابع اروپایی اعلام شد که تهران نشانه‌های مثبتی را درباره آغاز گفتگوهای غیررسمی پیرامون برنامه هسته‌ایش فرستاده است. محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز دو روز پیش در توییتی بدون ارائه جزییاتی اعلام کرد که "ایران به زودی طرح و برنامه عملی سازنده‌ای را از طریق کانال‌های دیپلماتیک ارائه می‌کند."

اکنون آقای روحانی در دیدار خود با وزیر خارجه جمهوری ایرلند گفت که ایران "برغم توقف اجرای پروتکل الحاقی، ایران همچنان مصمم به همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایفای وظایف این سازمان براساس توافق صورت گرفته است".

اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران با هشدار کشورهای غربی عضو برجام مواجه شده بود.

حسن روحانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت "جمهوری اسلامی ایران تنها طرفی است که برای حفظ برجام هزینه پرداخته است اما این وضع نمی‌تواند به همین شکل تداوم یابد".

به گفته رئیس جمهوری ایران، "برای حفظ و احیای برجام، اجرای کامل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل از سوی همه اعضای برجام ضروری است".‌

حسن روحانی در بخش دیگری این گفت‌وگو از اعلام آمادگی ایران برای همکاری با نهادهای بین‌المللی برای حل و فصل بحران‌های منطقه خبر داد.

ایرلند طرف توافق هسته‌ای با ایران نیست‌، اما در حال حاضر در شورای امنیت سازمان ملل متحد عضویت دارد و به عنوان "تسهیل کننده" قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت در خصوص توافق هسته‌ای، موظف شده تا سایر اعضای شورا را در جریان اجرای برجام قرار دهد.

بنابر اعلام قبلی وزیر خارجه جمهوری ایرلند در این سفر علاوه بر حسن روحانی، با محمدجواد ظریف نیز دیدار و رایزنی خواهد کرد.

چند روز پیش ایران پیشنهاد اتحادیه اروپا برای گفتگو با آمریکا درباره توافق هسته‌ای برجام را رد کرده بود اما در چند روز گذشته گزارش‌هایی از تغییر موضع ایران منتشر شد.

همزمان جو بایدن رییس جمهوری تازه آمریکا تلاش دارد سیاست دولت قبلی این کشور را کنار بگذارد و دوباره به برجام بپیوندد. اما تحریم‌هایی که دونالد ترامپ علیه ایران وضع کرده کار را دشوار کرده است.

ایران و آمریکا هر دو منتظرند تا طرف مقابل گام نخست را برای ازسرگیری مذاکرات بردارد.

مقام‌های ایران اجرای کامل تعهدات هسته‌ای خود در برجام را به رفع تحریم‎های یک‌جانبه ایالات متحده مشروط کرده‌اند. آمریکا نیز بازگشت به برجام و رفع تحریم‌های ایران را به بازگشت کامل تهران به تعهدات برجام مشروط کرده و از ایران خواسته که اول به غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم پایان دهد.

سفر وزیر خارجه جمهوری ایرلند به تهران چند روز پس از آن انجام می شود که این کشور اعلام کرد سفارت خود را در تهران بازگشایی می کند. ایرلند سفارت خود را به دلیل کاهش بودجه تعطیل کرده بود.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.