سفر وزیرخارجه ایرلند به تهران؛ گفتگو با مقامات ایران درباره برجام

سیمون کوونی، وزیر خارجه جمهوری ایرلند که کشورش نهاد تسهیل کننده شورای امنیت سازمان ملل در اجرای توافق هسته‌ای (برجام) است، برای گفتگو با مقامات ایران به تهران سفر می‌کند.

قرار است وزیر خارجه ایرلند فردا (یکشنبه ۷ مارس/ ۱۷ اسفند) با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران دیدار کند.

او در این سفر همچنین با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه هم دیدار و گفتگو خواهد کرد.

ایران اخیرا پیشنهاد اتحادیه اروپا برای گفتگو با آمریکا درباره توافق هسته‌ای برجام را رد کرد.

این دیدارها در حالی صورت می‌گیرد که آقای ظریف روز گذشته در توییتی بدون ارائه جزییاتی اعلام کرد که "ایران به زودی طرح و برنامه عملی سازنده‌ای را از طریق کانال‌های دیپلماتیک ارائه می‌کند."

اظهارات آقای ظریف پس از آن صورت گرفته که به نقل از منابع اروپایی اعلام شد که تهران نشانه‌های مثبتی را درباره آغاز گفتگوهای غیررسمی پیرامون برنامه هسته‌ایش فرستاده است.

جو بایدن رییس جمهوری تازه آمریکا تلاش دارد سیاست دولت قبلی این کشور را کنار بگذارد و دوباره به برجام بپیوندد. اما تحریم‌هایی که دونالد ترامپ علیه ایران وضع کرده کار را دشوار کرده است.

حسن روحانی هم چند روز پیش با هشدار درباره پیامدهای منفی "اتلاف وقت" در مسیر احیای توافق هسته‌ای، گفت که اگر تحریم‌های آمریکا رفع شود راه برای دیپلماسی و مذاکره باز خواهد شد.

ایران و آمریکا هر دو منتظرند تا طرف مقابل گام نخست را برای ازسرگیری مذاکرات بردارد.

مقام‌های ایران اجرای کامل تعهدات هسته‌ای خود در برجام را به رفع تحریم‎های یک‌جانبه ایالات متحده مشروط کرده‌اند.

آمریکا نیز بازگشت به برجام و رفع تحریم‌های ایران را به بازگشت کامل تهران به تعهدات برجام مشروط کرده و از ایران خواسته که اول به غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم پایان دهد.

سفر وزیر خارجه جمهوری ایرلند به تهران چند روز پس از آن انجام می شود که این کشور اعلام کرد سفارت خود را در تهران بازگشایی می کند. ایرلند سفارت خود را به دلیل کاهش بودجه تعطیل کرده بود.

 

 

 

 

 

بی بی سی 

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.