توییت ظریف به دنبال مصاحبه محسن رضایی درباره برجام: با سیاست رسمی دولت اشتباه گرفته نشود

وزیر خارجه ایران گفت که سخنان دیگر شخصیت‌های سیاسی جمهوری اسلامی درباره برنامه هسته‌ای و برجام ارتباطی با دولت ندارد و او به زودی طرح خود را از طریق کانال‌های دیپلماتیک ارائه می‌کند.

محمد جواد ظریف روز جمعه ۱۵ اسفند بدون اشاره به نام کسی در توییتر نوشت: «عرصه سیاسی ایران پویاست و مقامات نظرات متنوعی مطرح می‌کنند. اما آن نظرات نباید با سیاست رسمی دولت اشتباه گرفته شود.»

ساعاتی قبل از آن محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، در مصاحبه‌ای با روزنامه فایننشال تایمز گفته بود اگر غرب «سیگنال‌های روشنی» بفرستد و برای نمونه اعلام کند که تحریم‌های آمریکا ظرف یک سال برچیده خواهد شد، ایران آماده بازگشت به مذاکرات است.

این مصاحبه واکنش بلافاصله سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه، را در پی داشت که تاکید کرد سخنان آقای رضایی نظرات شخصی او بوده است.

محمدجواد ظریف اما در ادامه توییت خود خبر داد که ایران قصد دارد طرحی را از طریق کانال‌های دیپلماتیک در رابطه با برجام ارائه کند.

وی نوشت: «من، به عنوان وزیر خارجه و مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران، به زودی طرح اقدام سازنده و دقیق خودمان را ارائه خواهم کرد- البته از طریق کانال‌های دیپلماتیک.»

اظهارات آقای ظریف درباره «طرح اقدام سازنده» در حالی است که وی بارها اعلام کرده «برجام قابل مذاکره نیست» اما از سوی دیگر، آمریکا و کشورهای اروپایی می‌گویند باید بر سر برجام دوباره مذاکره شود.

در این میان خبرگزاری رویترز روز جمعه گزارش داد که احتمالا مذاکرات اعضای برجام با حضور نماینده آمریکا تا عید نوروز آغاز شود.

همچنین آمریکا به همراه آلمان، بریتانیا و فرانسه طرح تصویب قطعنامه توبیخی علیه ایران در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را متوقف کردند که با استقبال وزارت خارجه ایران مواجه شد.

این تحولات در حالی است که روزنامه «وطن امروز» به تازگی در گزارشی نوشت ‌که تهران تولید فلز اورانیومی را به دستور حسن روحانی «به‌ طور موقت متوقف کرده است»، گزارشی که هیچ‌گاه تکذیب نشد. آقای روحانی روز پنج‌شنبه تاکید کرد که «برجام کم و زیاد نمی‌شود».

با استفاده از گزارش‌های وزارت خارجه ایران، فایننشال تایمز و رادیو فردا؛ ف.ق/س.ن

 

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.