علی نوری، زندانی سیاسی 'به طور اعلام‌نشده به بیمارستان روانپزشکی منتقل شد'
وکیل علی نوری، زندانی سیاسی در ایران، می‌گوید مقام‌های قضایی او را به طور اعلام‌نشده به بیمارستان روانپزشکی امین آباد منتقل کردند.

همزمان فعالان حقوق بشر از وضعیت سلامتی سیامک مقیمی و یاشار پیری ابراز نگرانی کرده‌اند.

آقای مقیمی از زندانیان اعتراضات آبان ۹۸ بوده و آقای پیری، از فعالان ترک ایران است که در روز جهانی زبان مادری بازداشت شد.

نگرانی‌ها درباره وضعیت آقایان نوری، مقیمی و پیری دو هفته پس از آن ابراز می‌شود که بهنام محجوبی، دیگر زندانی سیاسی درگذشت.

علت مرگ او "مسمومیت دارویی" اعلام شد.

بهنام محجوبی، که گفته بود فکر می‌کند ماموران قصد کشتنش را دارند، چندی پیش از مرگش به بیمارستان امین آباد منتقل شده بود.

مصطفی نیلی، وکیل دادگستری در تهران، گفته است علی نوری را روز گذشته "دوباره به بهداری منتقل و بعد از معاینه، پزشک اعزام مجدد به بیمارستان امام را تجویز می‌کند. اما وقتی وی را از زندان خارج می‌کنند متوجه می‌شود که وی را به امین‌آباد می‌برند."

علی نوری به دلیل ناهماهنگی در بیمارستان امین آباد بستری نشده و به قرنطینه زندان بازگردانده شده است.

همزمان فعالان مدنی کارزارهای مجازی برای آگاهی‌رسانی درباره وضعیت سیامک مقیمی و یاشار پیری به راه انداخته‌اند.

سیامک مقیمی به گفته اعضای خانواده‌اش به دلیل اختلالات عصبی شرایط تحمل حبس را ندارد. او به تازگی برای دومین بار در دوران حبسش اقدام به خودکشی کرده است.

یاشار پیری هم در دوران بازداشت دچار مشکل کلیوی شده و در بیمارستانی در تبریز بستری شده است. نزدیکان آقای پیری می‌گویند او سابقه بیماری نداشت.

عموما گزارشی از برخورد احتمالی با مقام‌هایی منتشر نمی‌شود که قصور یا تقصیر آنها در مرگ مشکوک یا آسیب جبران ناپذیر به سلامت زندانیان و به خصوص زندانیان سیاسی در ایران نقش داشته است.

ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه ایران، یکی از مسئولان مستقیم اعدام مخفیانه هزاران زندانی سیاسی در سال ۱۳۶۷ بود.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.