هشدار ایران درباره احتمال بازنگری در توافق با آژانس

علی ربیعی هشدار داده که اگر در شورای حکام قطعنامه‌ای علیه ایران تصویب شود این کشور در توافق با آژانس بازنگری خواهد کرد. سه کشور اروپایی طرف برجام در پیش‌نویس قطعنامه‌ای از ایران خواسته‌اند به نقض برجام پایان دهد.

سخنگوی دولت در نشست خبری سه‌شنبه ۱۲ اسفند ماه در واکنش به "زمزمه کشورهای اروپایی" درباره ارائه قطعنامه‌ای علیه ایران به شورای حکام آژانس، هشدار داد که اگر این قطعنامه به تصویب برسد، جمهوری اسلامی "قطعا واکنش مناسب" نشان می‌دهد و از جمله در توافق اخیر با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بازنگری خواهد کرد.

علی ربیعی می‌گوید، توافق با آژانس نشان دهنده حسن نیت و ثبات قدم ایران برای اطمینان دادن به جامعه بین‌المللی "درباره تعهد خدشه‌ناپذیر ما در صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای" است.

در سفر رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران که در آستانه توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از پنجم اسفند انجام شد، او و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به توافق رسیدند نظارت‌های آژانس و راستی‌آزمایی فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی تا سه ماه و تحت شرایط ویژه‌ای ادامه داشته باشد.

توافقی با جزئیات محرمانه

در این سه ماه قرار است دوربین‌های مداربسته به ضبط فعالیت در تاسیسات هسته‌ای ایران ادامه دهند اما آنها را در اختیار بازرسان قرار ندهند. مسئولان جمهوری اسلامی گفته‌اند جزئیات این توافق محرمانه است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، سخنگوی دولت در جمع خبرنگاران گفت: «ما انتظار داریم که این حسن نیت با حسن نیت متقابل از سوی اعضای شورای حکام مواجه شود. از نظر ما با توافق انجام شده، هیچ دلیلی برای نگرانی از توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی وجود ندارد.»

رافائل گروسی روز دوشنبه در آغاز نشست مجازی شورای حکام از جمهوری اسلامی انتقاد کرد که هنوز درباره منشاء مواد رادیواکتیو یافت شده در دو سایت اعلام نشده توضیحی ارائه نکرده است.

ظاهرا در پیش‌نویس قطعنامه سه کشور اروپایی که در اختیار ۳۵ عضو شورای حکام قرار گرفته ضمن ابراز نگرانی عمیق از عدم همکاری ایران درباره یافته‌های بازرسان در دو سایت اعلام نشده، جمهوری اسلامی به ادامه نقض توافق هسته‌ای متهم شده است.

پیش از این علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی و محمد جواد ظریف، وزیر خارجه نیز درباره صدور قطعنامه علیه جمهوری اسلامی در شورای حکام هشدار داده‌اند.

با این همه انتظار می‌رود که قطعنامه پیشنهادی سه کشور اروپایی که از حمایت ایالات متحده آمریکا نیز برخوردار است، طی همین هفته به بحث و رای گذاشته شود.

در حالی که جزئیات توافق با آژانس محرمانه اعلام شده، رافائل گروسی در سخنرانی روز دوشنبه خود آن را یک "تفاهم‌نامه فنی موقت و سازگار با قوانین ایران" توصیف کرد که به گفته او به آژانس امکان می‌دهد به راستی‌آزمایی و بازرسی کامل تعهدات هسته‌ای ایران تحت برجام و و بازگشت آن به اجرای تعهدات ادامه دهد.

توقف تولید اورانیوم فلزی به دستور روحانی؟

روزنامه "وطن امروز" یکی از رسانه‌های اصولگرایان منتقد برجام، روز سه‌شنبه نوشت فرآیند تولید اورانیوم فلزی، که با انتقاد شدید تروئیکای اروپایی روبرو شده، به دستور حسن روحانی، رئیس جمهوری "فعلا به صورت موقت متوقف شده است".

این روزنامه می‌گوید، در صورت تصویب قطعنامه علیه جمهوری اسلامی در شورای حکام آژانس، ایران باید علاوه بر "نادیده گرفتن توافق با آژانس" گزینه‌های دیگری از جمله حرکت به سمت غنی‌سازی ۶۰ درصدی را دستور کار قرار دهد و تولید اورانیوم فلزی را "با تمام توان" دوباره آغاز کند.

محمد جواد ظریف ارائه پیش‌نویس قطعنامه علیه ایران را "حرکت غلطی" عنوان کرد که "اروپایی‌ها با حمایت از آمریکا در شورای حکام شروع کرده‌اند" و هشدار داده که این کار "باعث بهم ریخته شدن شرایط" خواهد شد.

وزیر خارجه با اشاره به این که ایران این موضوع را برای همه اعضای شورای حکام توضیح داده است، ابراز امیدواری کرد که "عقل غلبه کند" و افزود، اگر چنین نشود "راهکارهایی داریم".

لغو توافق با آژانس تا کنون مهم‌ترین تهدید مقام‌های مسئول جمهوری اسلامی بوده است. سخنگوی دولت در عین حال هشدار داد که هر اقدام خلاف انتظار ایران در شورای حکام "آثاری مخرب بر فرایندهای دیپلماتیک خواهد داشت و می‌تواند پنجره‌های فرصت را به سرعت ببندد".

 

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.