صالحی: آژانس اتمی باید تاسیسات کلیدی ایران را پنهان نگاه دارد

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران تأکید کرد پیوست بیانیه توافق این سازمان با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی "محرمانه" است. او می‌گوید چنانچه شورای حکام آژانس قطعنامه‌ای علیه ایران صادر کند، "واکنشی مناسب" دریافت خواهد کرد.

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران تهدید کرد چنانچه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در واکنش به توقف اجرای پروتکل الحاقی علیه ایران قطعنامه صادر کند، جمهوری اسلامی به آن "واکنشی مناسب" نشان خواهد داد.

به گزارش تارنمای "انتخاب"، صالحی در حاشیه نشست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: «در صورتی که شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نسبت به اقدام ایران مبنی بر توقف پروتکل الحاقی، قطعنامه‌ای را علیه کشورمان صادر کنند، ایران واکنش مناسبی را خواهد داشت و در این راستا نامه‌ای هم ارسال شده است».

صالحی همچنین تأکید کرد که مفاد "پیوست بیانیه توافق" سازمان انرژی اتمی ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید پنهان بماند.

به گفته صالحی، در بیانیه توافق به خاطر "اطلاعات دقیقی که درباره فهرست تاسیسات و دوربین‌های نظارتی در این پیوست ذکر شده و به دلیل ملاحظات حفاظتی و ضرورت پنهان ماندن مکان تاسیسات کلیدی ایران، این پیوست محرمانه خواهد ماند".

جمهوری اسلامی ایران از ۵ اسفندماه (۲۳ فوریه) خود را از تعهد به الزامات پروتکل الحاقی توافق هسته‌ای (برجام) آزاد دانست.

به دنبال آن کشورهای مخالف برجام، مانند اسرائیل، از شورای حکام آژانس خواستند قطعنامه‌ای علیه ایران صادر کند.

در پی سفر رافائل گروسی به تهران، سازمان انرژی اتمی ایران در روز یکشنبه ۲۱ فوریه بیانیه‌ای انتشار داد و اعلام کرد: «ایران و آژانس تفاهم کردند اجرای پروتکل الحاقی و دسترسی‌های برجامی به طور کامل متوقف شود و صرفا تعهدات پادمانی ایران اجرا می‌شود. بر این اساس، طبق قانون مجلس هیچ دسترسی فراپادمانی به آژانس اعطا نخواهد شد و هیچ‌گونه بازرسی فراپادمانی نیز انجام نمی‌گردد.»

این بیانیه می‌افزاید: «مقصود از تداوم راستی‌آزمایی و نظارت ضروری که در بند ۲ بیانیه آمده، همانطور که در پیوست توافق شرح داده شده، این است که ایران به مدت ۳ ماه اطلاعات برخی فعالیت‌ها و تجهیزات نظارتی را که در پیوست مشخص شده ضبط کرده و نزد خود نگه خواهد داشت. در این مدت، آژانس به این اطلاعات هیچ دسترسی نخواهد داشت و اطلاعات منحصرا نزد ایران باقی می‌ماند. چنانچه ظرف ۳ ماه تحریم‌ها به طور کامل لغو شد، ایران این اطلاعات را در اختیار آژانس می‌گذارد، در غیر این صورت اطلاعات برای همیشه پاک خواهد شد.»

این توافق شامل پیوستی است که محرمانه اعلام شده و دو طرف را ملزم می‌کند مفاد آن را پنهان نگاه دارند.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.