اظهارات ضدونقیض در مورد نقش دولت در گران کردن ارز

روابط عمومی دفتر ریاست جمهوری ایران نقش دولت در گران شدن ارز را تکذیب کرد. منتقدین اما می‌گویند که گرانی ارز کار خود دولت بوده و برای جبران کسری بودجه‌ در بازار ارز دستکاری کرده است.

روابط عمومی دفتر ریاست جمهوری نقل قول بیان شده از محمود واعظی را "بی‌پایه و اساس" و "اختلال در اقتصاد کشور" دانسته و اعلام کرده که دولت در ایجاد نوسانات ارزی نقشی نداشته و آن را به شدت تکذیب می‌کند.

پایگاه اطلاع رسانی دولت نوشته است، با وجود تکذیب سریع نقل قول واعظی، اظهارنظر پیرامون این موضوع ادامه دارد و پافشاری بر تبلیغ یک موضوع نادرست و نادیده گرفتن تکذیبیه‌ها برای اقتصاد کشور مضر است.

واعظی هم گفته است از حرف‌های او برداشت نادرست شده و او هرگز نگفته دولت ارز را گران کرده است.

واعظی در تشریح اظهارات خود در جلسه با فعالان بخش خصوصی اصفهان، در صفحه شخصی خود در اینستاگرام توضیح داده است که دولت هیچگاه به دنبال گران کردن ارز نبوده و تمام سیاست‌گذاری‌های اقتصادی دولت و بانک مرکزی در این سه سال، با هدف کاهش اثر تحریم‌ها بر اقتصاد کشور و جلوگیری از افزایش نرخ ارز و کنترل تورم بوده است.

با توجه به کاهش درآمد ارزی دولت که واعظی هم به آن اشاره کرده، دولت ایران بیشترین سود را از نوسان نرخ ارز برده است.

اما نقل قول از اظهارات واعظی با وجود تکذیب آن هنوز هم ادامه دارد، زیرا کارشناسان اقتصادی و سیاسی تردیدی ندارند که با گران شدن ارز بخشی از کسری بودجه دولت تامین شده است.

مالک شریعتی، نماینده تهران در جلسه علنی عصر روز شنبه هشتم اسفند (۱۶ فوریه) در خلال بررسی جزئیات لایحه بودجه گفت که رئیس دفتر رئیس جمهوری این موضوع را تایید و اعتراف کرده که قیمت ارز بالاتر از آن چیزی است که در اقتصاد محاسبه می‌شود و این کار بنا به خواست دولت بوده است.

نماینده تهران در مجلس افزود آقای واعظی در جلسه با صادرکنندگان اصفهان گفته است دولت باید ارز را از محل صادرات تامین می‌کرده اما نتوانسته و آن را از صادرکنندگان گرفته و به دلیل کاهش فروش نفت ارز کافی نداشته و مجبور به این کار شده است.

کارشناسان اقتصادی در ظرف سه سال گذشته گفته بودند که دولت برای جبران کمبود ارز به "دلار و طلای" مردم چشم دوخته است و بحث‌های کنونی درستی این اظهارات کارشناسان را تائید کرده است.

 

 

 

 

 

دویچه وله 

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.