تیراندازی به سوخت‌بران؛ شلیک گازاشک‌آور به معترضان در فرمانداری سراوان

در اعتراض به تیراندازی روز گذشته به سوخت‌بران در سیستان و بلوچستان، امروز معترضان به داخل ساختمان فرمانداری سراوان هجوم بردند. همزمان معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان گفته است که موضوع در حال بررسی است. او افزوده که حادثه دیروز "دو کشته و شش زخمی" برجای گذاشته است.

اما نهادهای ناظر بر وضعیت حقوق بشر در سیستان و بلوچستان می‌گویند تیراندازی روز گذشته از سوی نیروهای امنیتی به سوی رانندگان و سوخت‌بران در منطقه مرزی سراوان تاکنون دستکم "۱۰نفر کشته و ۵ نفر زخمی" برجا گذاشته است. اما برخی از منابع محلی می‌گویند "ده‌ها" نفر در این حادثه کشته شده‌اند. هیچیک از این آمارها به تاییید منابع مستقل نرسیده است.

خبرگزاری‌های ایران به نقل محمدهادی مرعشی، معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان، گزارش کرده‌اند که حادثه تیراندازی روز گذشته "در مرز شمسر شهرستان سراوان توسط سوخت‌برها در آن طرف مرز رخ داد که با تیراندازی مأموران پاکستانی یک نفر از سوخت‌برها کشته شد و تعدادی زخمی شدند."

وی گفته است که در ادامه حوادث روز گذشته، امروز نیز عده ای به سمت فرمانداری هجوم بردند.

در ادامه به نقل از آقای مرعشی گزارش شده است که "در حال حاضر دو نفر کشته و ۶ نفر زخمی داریم." آقای مرعشی تاکید کرده است که "در حادثه امروز سراوان به هیچکس آسیبی نرسیده و موضوع درحال بررسی است."

همزمان عبدالله عارف، مدیر کمپین فعالان بلوچ، به بی بی سی فارسی گفت در پی تجمع امروز اوضاع در سروان متشنج است و نیروهای انتظامی و امنیتی با استفاده از گاز اشک آور با معترضان درگیر شدند.

همزمان گزارش‌هایی از بازداشت شماری از معترضانی تجمع امروز منتشر شده است.

سراوان

بنابر گزارش‌ها از روز گذشته فراخوان‌هایی برای تجمع "در حمایت از سوخت‌بران و خانواده قربانیان" منتشر شده بود.

مدیر کمپین فعالان بلوچ به بی بی سی فارسی‌ می‌گوید تجمع‌هایی نیز در مقابل قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه پاسداران در سراوان شکل گرفته است.

گزارش‌ها از 'کشته‌ و زخمی' در تیراندازی به سوخت‌بران
عبدالله عارف به بی بی سی فارسی می‌گوید تیراندازی روز گذشته از سوی نیروهای نظامی پس از آن آغاز شد که رانندگان سوخت‌بر به علت مسدود کردن گذرگاه مرزی دست به اعتراض زده بودند.

با توجه به وضعیت وخیم زخمی‌ها و اختلال در اطلاع رسانی، احتمال افزایش شمار تلفات حادثه تیراندازی به سوی سوخت‌بران وجود دارد.

فعالان بلوچ ویدیوی‌هایی از مصدومان این تیراندازی و همچنین عکس‌هایی از "جان باختگان" احتمالی این واقعه منتشر کرده‌اند اما هنوز منابع رسمی در خصوص این درگیری و کشته‌شدگان، جزئیاتی منتشر نکرده‌اند.

کمبر بلوچ، مدیر کانال رصد بلوچستان نیز به بی بی سی فارسی می‌گوید گمان می‌رود شمار آسیب دیدگان تیراندازی ماموران نظامی و امنیتی بیشتر از آمار فعلی باشد.

در سال‌های اخیر سپاه پاسداران مسئولیت امنیت مرزهای این منطقه را بر عهده گرفته و با دیگر نیروهای نظامی و امنیتی ایران قرارگاهی مشترک در سیستان و بلوچستان برپا کرده است.

معضل سوخت‌بران
اخیرا دولت طرحی به نام "رزاق" تصویب کرده است که بنابر آن قرار است جایگاه‌های سوخت رسانی در طول مرز زده شود و فروش سوخت قانونی شود. فعالان بلوچ می‌گویند که این طرح زمینه نارضایتی‌های اخیر بوده و در نتیجه آن ممکن است جمعیت زیادی از شهروندان سیستان و بلوچستان منبع درآمد خود را از دست بدهند.

عبدالله عارف مدیر کمپین فعالان بلوچ، به بی بی سی می‌گوید تصویب طرح رزاق از سوی استانداری می‌تواند به مشکل اقتصادی برای صدها هزار نفر منجر شود.

به گفته مدیر کمپین فعالان بلوچ، "دولت می‌گوید این موضوع برای کمک به وضعیت معیشتی مرزنشینان است و ساکنانی که تا شعاع ۲۰ کیلومتری مرز زندگی می کنند در این طرح سهیم خواهند بود. اما در حقیقت سپاه پاسدران می خواهد فروش سوخت را به طور انحصاری در دست بگیرد و از این طریق تحریم‌های بین‌المللی را دور بزند و سوخت را به طور غیرقانونی به پاکستان بفروشد".

او می‌گوید "بسیاری از کسانی که به سوخت بری در سیستان و بلوچستان روی آوردند، محلی زندگی‌شان دورتر از ۲۰ کیلومتری مرز است".

به خاطر فقر و محرومیت سوخت بری یک منبع درآمد اصلی برای مرزنشینان و شهروندان سیستان و بلوچستان است.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.