روحانی: آمریکا از تسلیم در برابر قانون خجالت نکشد
حسن روحانی، رئیس‎جمهور ایران، ابراز امیدواری کرده است که دولت جو بایدن با چرخش از سیاست‎های آمریکا در زمان دونالد ترامپ "به قانون برگردد" و ایران بتواند مناسبات تجاری خود را گسترش دهد.

آقای روحانی گفت: "این تبلیغاتی که می‎شود که ایران اقداماتی انجام داده تا آمریکا را تحت فشار قرار دهد، نادرست است. ما که نمی خواهیم به آمریکا بگوییم در برابر فشار ما غیرقانونی عمل کند آنچه ما می‌خواهیم قانون است."

او خطاب به دولت آمریکا گفت: "تسلیم در برابر قانون عیب نیست و از اجرای قانون خجالت نکشیم."

ایران می‎گوید در صورت رفع تحریم‎ها حاضر به بازگشت به محدودیت‎های برجام است اما در غیر این صورت از ۵ اسفند، یعنی تنها پنج روز دیگر، اجرای پروتکل الحاقی را، به عنوان مبنای نظارت بیشتر بازرسان بر فعالیت‎های هسته‎ای متوقف می‎کند.

قرار است امروز، پنجشنبه ۳۰ بهمن/۱۸ فوریه، وزیران خارجه سه قدرت اروپایی با یکدیگر و با آنتونی بلینکن، همتای آمریکایی خود گفتگو کنند. رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‎المللی انرژی اتمی نیز شنبه به ایران می‎رود.

حسن روحانی گفته دولت دومش با پیش‎فرض ادامه مسیر دولت اول کار خود را آغاز کرد. او گفت: "نمی‌دانستیم دیوانه‎ای در آمریکا سر کار می‌آید و جنگ بی‌نظیری را در تاریخ علیه ملت ایران آغاز می‎کند."

آقای روحانی ضمن اعلام موافقت با این ارزیابی جو بایدن که سیاست "فشار حداکثری" دونالد ترامپ در مقابل ایران به نتیجه رسیده، ابراز امیدواری کرد "امیدواریم این اشتباهات سریعتر جبران شود و دولت جدید آمریکا در برابر قانون، مقررات و قطعنامه ۲۲۳۱ تسلیم شود."


توافق هسته‌ای؛ خودداری ایران و آمریکا از برداشتن گام اول

در آستانه ضرب‎الاجل ایران تلاش‎های دیپلماتیک برای عبور از بن‎بست در مسیر بازسازی برجام بالا گرفته است.

حسن روحانی روز چهارشنبه مکالمه‎ای تلفنی با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان داشت.

خانم مرکل در این تماس به آقای روحانی گفته که ایران برای نجات برجام باید "نشانه‎های مثبتی" بفرستد.

امروز ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه در همین زمینه میزبان دومینیک راب و هایکو ماس، همتایان بریتانیایی و آلمانی خود خواهد بود. این سه از پاریس به طور مجازی با وزیر خارجه آمریکا گفتگو خواهند کرد.

فردا، جمعه، قرار است جو بایدن به طور مجازی در کنفرانس امنیتی مونیخ سخنرانی کند. با توجه به نزدیکی ضرب الاجل ایران گمانه‎زنی‎هایی درباره احتمال اشاره آقای بایدن به این موضوع صورت گرفته است.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز روز شنبه برای مذاکراتی به تهران می‎رود.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفته است که مقام‎های این سازمان روز شنبه با مدیرکل آژانس "گفتگوهای فنی" برای چگونگی توقف نظارت‌های فراتر از پادمان و پروتکل الحاقی خواهند داشت.

آقای کمالوندی گفته "نحوه ادامه همکاری‎های دو طرف" نیز به بحث گذاشته خواهد شد.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.