وزارت خارجه ایران: فرد بازداشت شده در ترکیه کارمند کنسولگری نیست؛ مجلس: پیگیری‌ می‌کنیم

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در نشستی خبری در تهران بار دیگر "دستگیری یک دیپلمات ایرانی در ترکیه را "شایعه" خواند و گفت "هیچ کارمند کنسولگری ایران بازداشت نشده است و نمی‌تواند چنین اتفاقی بیفتد چون خلاف رویه‌هاست".

اخیرا خبرگزاری دولتی ترکیه با انتشار تصاویری از بازداشت محمدرضا ناصرزاده کارمند کنسولگری ایران در فرودگاه استانبول خبر داده بود. بنابر این گزارش محمدرضا ناصرزاده به ظن ارتباط با پرونده قتل مسعود مولوی در استانبول بازداشت شده است.

آقای خطیب‌زاده در نشست خبری امروز خود اما گفت "یکی از اتباع ایران هنگام ورود به ترکیه بازداشت شده است" و افزود "ما با دولت ترکیه در این زمینه در تماس هستیم و نتیجه را خواهیم گفت و این موضوع باید در مسیر خود به زودی حل شود."

رسانه‌های ترکیه گزارش کرده‌اند که محمدرضا ناصرزاده کارمند ۴۳ ساله کنسولگری ایران در استانبول است. در تصاویر، مامور بررسی پاسپورت از آن فرد می‌خواهد ماسک خود را بردارد و چهره‌اش در فیلم مشخص است. در تصاویر بعدی چند مامور پلیس او را همراهی می‌کنند و با خود می‌برند.

بنابر گزارش رسانه‌های ترکیه از جمله روزنامه جمهوریت متهم "هنگام تلاش برای فرار" از ترکیه بازداشت شده است.

بررسی وضعیت 'محمدرضا ناصرزاده' در کمیسیون امنیت ملی مجلس

وزارت خارجه ایران در حالی بازداشت کارمند کنسولی ایران را تکذیب می‌کند که روز گذشته (یکشنبه ۱۴ فوریه/ ۲۶ بهمن)، شهریار حیدری، نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفتگو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) از بررسی بازداشت "دو دیپلمات ایران" محمدرضا ناصرزاده و اسدالله اسدی در این کمیسیون خبر داد.

او گفت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس برای بررسی این موضع از وزارت خارجه دعوت کرده و این موضوع را پیگیری می‌کند.

وزارت خارجه ایران پیشتر گزارش روزنامه صباح ترکیه درباره بازداشت یکی از کارکنان کنسولگری ایران در استانبول در ارتباط با قتل مسعود مولوی را تکذیب کرده و مطالب منتشر شده را "کاملا بی‌اساس" خوانده بود.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته بود فرد بازداشت شده کارمند سرکنسولگری ایران نیست.

روزنامه صباح، چاپ ترکیه گزارش داده بود که محمدرضا ناصرزاده به اتهام جعل گذرنامه برای علی اسفنجانی بازداشت شده است. علی اسفنجانی از طرف مقام‌های ترکیه به عنوان طراح و مسئول ترور مسعود مولوی معرفی شده است.

مسعود مولوی تصور می‌شود سابقه کار برای نهادهای اطلاعاتی ایران را داشته پاییز سال گذشته به ضرب گلوله در استانبول کشته شد. او قبل از مرگ هشدار داده بود که جانش در خطر است.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.