رضا پهلوی: دشمنی با اسرائيل ثبات و امنیت جمهوری اسلامی را تضمین می‌کند

ولیعهد سابق ایران در گفت‌وگو با یک رسانه اسرائيلی تاکید کرده که جمهوری اسلامی تهدیدی برای کشور اسرائيل است. او گفته دشمنی با اسرائیل تاکتیک نیست بلکه هم چون ملاتی است که ثبات و امنیت جمهوری اسلامی را تضمین می‌کند.

شاهزاده رضا پهلوی در مصاحبه با وب سایت "اسرائيل هایوم" نظراتش را درباره برجام، دولت جو بایدن، توافق صلح ابراهیم و رابطه ایران با اسرائیل بیان کرده است.

او درباره دولت جدید آمریکا گفته که همواره و همیشه از هر دولتی که در آمریکا روی کار آمده، و نیز در مقابل هر دولت خارجی این پرسش را مطرح کرده که آیا در کنار مردم ایران خواهد ماند؟ او گفته ماندن کنار مردم ایران نه تنها برای هموطنانش بلکه برای منافع ملی خود این دولت‌ها نیز پرفایده است.

رضا پهلوی در عین حال گفته که دولت بایدن دچار یک اشتباه محاسباتی است: «آنها می‌خواهند به برجام برگردند در حالی که دشمن قسم خورده آنها با عجله و بی سر و صدا در حال پنج برابر کردن غنی سازی اورانیوم است.»

او ادامه داده که جمهوری اسلامی در حالی شروع به غنی سازی اورانیوم کرد که می‌دانست دولت بعدی آمریکا قصد بازگشت به برجام را دارد. آقای پهلوی این اقدام ایران را "اخاذی از دنیای آزاد" نامیده است.

رضا پهلوی تاکید کرده که تنها راه حل برای آمریکا، برای نگرانی‌های امنیتی در منطقه و برای مردم ایران، حمایت از مبارزه برای آزادی و دموکراسی در ایران است.

او درباره برجام گفته است: «مشکل اساسی برجام این است که بر اساس استنتاج نادرست تغییر رفتار [جمهوری اسلامی] بنا شده است. چهار کشور غربی امضاکننده برجام معتقد بودند که رژیم رفتارش را تغییر خواهد داد اما این اتفاق نیفتاد. ایرانی‌ها می‌دانند که رژیم نه بر اساس منافع ملی ما بلکه بر اساس منافع فاسد و جنایتکارانه خودش اداره می‌شود.»

او ادامه داده: «به همین دلیل است که من در گفت و گوهایم با رهبران کشورهای خارجی به آنها گفته‌ام که تنها راه حل مناسب برای این بحران، حمایت از مردم ایران است نه سازش با اشغالگران آنها.»

رضا پهلوی دلیل نامه نوشتن چند تن از فعالان داخل ایران به جو بایدن برای ادامه سیاست فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی را نیز همین مسئله عنوان کرده است.

این افراد که از جمله شامل منوچهر بختیاری، محمد نوری‌زاد، زرتشت احمدی راغب،‌‌ فاطمه سپهری و حشمت‌الله طبرزدی بودند از بایدن خواسته‌اند که فشار حداکثر بر ایران را تا تحقق "آرزوی ایرانیان برای دستیابی به یک نظام دموکراتیک سکولار" ادامه دهد.

برجام؛ خوب برای جمهوری اسلامی و بد برای غرب

رضا پهلوی در ادامه مصاحبه‌اش عنوان کرده که پول‌های حاصل از برجام به سپاه پاسداران این فرصت را داد تا برای "بزرگترین شبکه ترور و جرایم سازمان یافته در دنیا" سرمایه گذاری کند و به "ناامن کردن دهها کشور" در منطقه ادامه دهد.

او سپس پرسیده: «جمهوری اسلامی چه چیزی را از دست داد؟ شاید فقط چند ماه برای رسیدن به سلاح اتمی اما با یک دست باز برای ایجاد آشوب در منطقه. رژیم دیگر حتی به سلاح اتمی هم نیاز ندارد.»

به نظر رضا پهلوی جمهوری اسلامی از طریق گروه‌های مسلح خود یک جنگ نیابتی با حداقل شدت در منطقه به راه انداخته است. و به همین دلیل تنها به یک "چتر اتمی" نیاز دارد تا جلوی تشدید این درگیری‌ها را بگیرد.

شاهزاده پهلوی معتقد است اگر برجام بتواند این تضمین را بدهد که درگیری در منطقه تشدید نمی‌شود، جمهوری اسلامی به آنچه می‌خواسته رسیده و در نتیجه به "توسعه طلبی منطقه‌ای‌اش" با عملیات‌های خفیف ادامه می‌دهد.

آنچه غرب در این میان از دست می‌دهد، به نظر آقای پهلوی همان چیزی است که به دنبال آن است: صلح و ثبات در منطقه.

او نتیجه می‌گیرد: «به همین دلیل برجام یک معامله خوب برای جمهوری اسلامی و یک معامله بد برای غرب و مردم خاورمیانه است.»

دفاع از توافق ابراهیم

رضا پهلوی با دفاع از توافق صلح ابراهیم، آن را توافقی برای "پیشرفت، از بین بردن تباهی و فلاکت جوانان در کشورهای اشغال شده و کشورهای محور مقاومت" مانند ایران، عراق، لبنان، یمن و سوریه دانست.

توافق صلح ابراهیم نامی است که برای عادی سازی روابط اسرائيل با کشورهای عربی گذاشته شده است. این توافق تا کنون با امارات متحده عربی و بحرین امضا شده است.

رضا پهلوی در عین حال گفت که تا زمانی که جمهوری اسلامی برپاست امکان عادی سازی روابط ایران و اسرائيل وجود ندارد. به گفته او دشمنی با اسرائيل یک تاکتیک نیست بلکه رژیم به یک "دشمن مشترک" نیاز دارد تا بتواند فراکسیون‌های مختلف را کنار هم گرد آورد.

او دشمنی با اسرائیل را "چسبی یا ملاتی ایدئولوژیک" دانسته که امنیت و ثبات جمهوری اسلامی به آن نیاز دارد. او اظهارات مقامات جمهوری اسلامی در این زمینه را تنها یک دعوای کلامی بی‌خطر ندانسته و تاکید کرده که جمهوری اسلامی تهدیدی برای کشور اسرائيل است.

سقوط جمهوری اسلامی در کوتاه مدت

ولیعهد سابق ایران در پاسخ به این پرسش رسانه اسرائيلی که پرسیده آیا رژیم ایران به زودی سقوط می‌کند، گفته: «شک ندارم.... در سه سال گذشته تغییرات به حدی بوده که تنها عده کمی در ایران هنوز اعتقاد دارند که نسل جوان مدت زیادی این رژیم عقب مانده را تحمل خواهد کرد.»

رضا پهلوی دوران زمامداری پدرش را "بهترین دوران" دانسته و پرسیده: «کدام ملتی به رژیمی اعتماد می‌کند که بدترین دوران را پس از بهترین دوران برایشان رقم زده است؟»

او گفته تمام تحلیل‌هایی که می‌خواند و نیز ارتباطاتی که با مردم داخل ایران دارد حاکی از این است که محبوبیت رژیم به شدت رو به کاهش است. او معتقد است حتی در میان خود ساختار رژیم نیز حمایت از آن به شدت کاهش پیدا کرده است.

رضا پهلوی در پاسخ به آخرین پرسش خبرنگار اسرائيلی درباره پیامش برای مردم اسرائیل گفته است: «رژیم اسلامی از ابتدای به وجود آمدنش مرگ را ستایش کرد. اما حرف من به مردم اسرائیل این است: زنده باد! (او این واژه را به عبری گفته). ما ایرانیان به عنوان یک تمدن ترجیح می‌دهیم زندگی را ارج بگذاریم و نه مرگ را. مردمانی که مانند ما فکر می‌کنند مثل مردم اسرائيل طبیعتا دوست و هم پیمان ما هستند.»

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.