سخنگوی هیئت ‌رئیسه مجلس: وزارت خارجه نتوانست مقدمات تحویل پیام به پوتین را فراهم کند

حواشی سفر محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس ایران، به مسکو همچنان ادامه دارد و در تازه‌ترین مورد سخنگوی هیئت‌ رئیسه مجلس وزارت خارجه را متهم کرد که نتوانست مقدمات رسیدن پیام رهبر جمهوی اسلامی به دست رئیس‌ جمهور روسیه را فراهم کند.

محمدحسین فرهنگی، سخنگوی هیئت ‌رئیسه مجلس شورای اسلامی، روز شنبه، ۲۵ بهمن، مدعی شد برنامه سفر آقای قالیباف «همان بود که انجام شد» اما رساندن نامه آیت‌الله خامنه‌ای به آقای پوتین «جدید بود» و چون «وزارت خارجه ایران نتوانست هماهنگی مناسب را به عمل بیاورد، آن‌چه اتفاق افتاد تحویل نامه به رئیس مجلس دومای روسیه بود».

پیش از سفر آقای قالیباف به مسکو ابتدا اعلام شد که او با ولادیمیر پوتین، رئیس‌ جمهور روسیه، با رعایت پروتکل‌های خاص کرونا دیدار خواهد کرد تا پیام علی خامنه‌ای به او تحویل دهد.

اما سپس اعلام شد که دیدار با رئیس ‌جمهور روسیه مشروط به رعایت قرنطینه دوهفته‌ای پیش از دیدار است و آقای قالیباف، به‌رغم این‌که هفته اول آبان‌ماه امسال به بیماری کرونا مبتلا شده بود، «با پروتکل بهداشتی سفر مخالفت کرده است».

آقای قالیباف سرانجام پیام علی خامنه‌ای را به ویچسلاو والودین، رئیس دومای روسیه، تحویل داد تا به دست رئيس ‌جمهور روسیه برسد، ضمن آن‌که هنگام تحویل پیام از رئیس پارلمان روسیه خواست که پیام را «فقط نگاه کند و ببندد».

به طور معمول ارسال پیام‌های ایران به روسیه از طریق محمدجواد ظریف، وزیر خارجه، و علی‌اکبر ولایتی، مشاور بین‌الملل رهبر جمهوری اسلامی، انجام می‌شد.

سفر به روسیه، اولین سفر خارجی آقای قالیباف در مقام رئيس مجلس بود که از دید برخی تحلیلگران «یک سفر تبلیغاتی برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ ارزیابی شد که در آن ناکام ماند».

به ‌گفته حسین امیرعبداللهیان، دستیار ویژهٔ رئیس مجلس در امور بین‌الملل، محتوای پیام علی خامنه‌ای «تحت تأثیر قرار نگرفتن» راهبردهای جمهوری اسلامی نسبت به روسیه در پی تحولات در کاخ سفید است.

دولت جو بایدن که از ۲۰ ژانویه امسال زمام قدرت را در آمریکا به دست گرفته، از تمایل خود برای بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران و برچیده شدن تحریم‌ها خبر داده ولی گفته است که تهران باید به تعهداتش در چارچوب برجام پایبند باشد.

 

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.