خانواده مهرداد طالشی ادعای مرگ او بر اثر «ایست قلبی» را «کذب محض» خواندند
خانواده مهرداد طالشی، جوان ۲۱ ساله اهل دیواندره که که چند روز بعد از بازداشت، جنازه‌اش به خانواده او تحویل داده شد، اطلاعیه نیروی انتظامی مبنی بر جان باختن او بر اثر «ایست قلبی» را «کذب محض» خواندند.

به گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، آقای طالشی روز ۱۳ بهمن توسط ماموران امنیتی در متروی بازار تهران به اتهام «حمل مواد مخدر» به همراه یک نفر دیگر بازداشت شده و به آگاهی شاپور برده شد و دو روز پس از آن در تماسی از سوی بیمارستان بهارلو در تهران به خانواده او اعلام شد که جسد او در این بیمارستان است.

بر اساس این گزارش، مسئولان بیمارستان به خانواده آقای طالشی گفته‌اند که جسد را از اداره آگاهی گرفته‌اند و درباره علت مرگ او چیزی نمی‌دانند. ولی پدر مهرداد طالشی در فرصت کوتاهی که برای دیدن جسد او یافته، آثار ضرب و شتم را بر روی سر و گردن او دیده است.

نیروی انتظامی روز جمعه، ۲۴ بهمن، در اطلاعیه‌ای علت دستگیری مهرداد طالشی را حمل مواد مخدر و دلیل فوت او را «ایست قلبی» اعلام کرد.

در واکنش به این اطلاعیه یکی از نزدیکان خانواده طالشی در گفت‌وگو با هه‌نگاو گفت که نزدیکان آقای طالشی روز شنبه با حضور در بازداشتگاه آگاهی شاپور خواستار دیدن فیلم دوربین مداربسته مربوط به زمان بازداشت او شده‌اند. اما به آن‌ها گفته شده که ما تنها می‌توانیم فیلم افسر نگهبانی را به شما نشان بدهیم و فیلم داخل بازداشتگاه حتی با دستور قاضی هم برای کسی نشان داده نخواهد شد.

این فرد نزدیک به خانواده طالشی همچنین با رد اتهام همراه داشتن مواد مخدر توسط آقای تالشی گفته که او حتی سیگار و قلیان نمی‌کشیده و از نظر مالی کاملاً تامین بوده و هیچ نیازی به حمل مواد مخدر نداشته است.

به گفته خانواده طالشی، در پرونده فرزندشان آمده که در زمان دستگیری یک نفر دیگر همراه او بازداشت شده که هفت گرم ماری جوانا با خود داشته است و اداره آگاهی عامدانه روی اسم این فرد خط کشیده و اجازه نداده‌ است که خانواده طالشی از هویت و نشانی او مطلع شوند.

بر اساس گزارش‌ها، مراسم تشییع جنازه و عزاداری مهرداد طالشی «در فضایی کاملا امنیتی» در روزهای ۱۹ و ۲۰ بهمن در شهرستان دیواندره برگزار شده و روز شنبه، نهادهای امنیتی خانواده او را تهدید کرده‌اند که نباید با هیچ رسانه‌ای مصاحبه کنند.

کشته شدن بازداشت‌شدگان در بازداشتگاه‌ها و زندان‌های جمهوری اسلامی بی‌سابقه نیست. ستار بهشتی، کاووس سیدامامی، وحید حیدری، سینا قنبری و طالب بساطی از جمله بازداشت‌شدگانی هستند که در سال‌های اخیر جنازه‌شان به خانواده‌های آنها تحویل داده شده است.

 

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.