حسین دهقان: دولت بایدن ادامه دهنده سیاست خارجی ترامپ است

حسین دهقان، مشاور نظامی خامنه‌ای مدعی شده که در مناقشه هسته‌ای دولت بایدن همچنان از "ترامپیسم" پیروی می‌کند. دهقان سیاست احیای گام‌به‌گام برجام را رد کرده و گفته است که آمریکا باید در گام نخست‌ تحریم‌ها را لغو کند.

حسین دهقان در ارتباط با سیاست‌های دولت بایدن در قبال برنامه‌هسته‌ای ایران گفت‌وگویی با روزنامه "گاردین" داشته است.

موضوع اصلی این گفت‌وگو، برنامه هسته‌ای ایران، بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای و همچنین خواست جمهوری اسلامی مبنی بر لغو تحریم‌ها بوده است.

در مصاحبه گاردین با حسین دهقان، از او به عنوان یگانه گزینه مطرح شده برای انتخابات ریاست جمهوری آتی ایران یاد شده است.

دهقان که مشاور نظامی آیت‌‌الله خامنه‌ای است، در دولت پیشین ایران هدایت وزارت دفاع را برعهده داشت.

دهقان مدعی شده است که دولت جو بایدن در حال حاضر همان راهی را در قبال ایران در پیش گرفته است که از سوی تیم ترامپ دنبال می‌شد.

او گفته است که دولت جدید آمریکا تحریم‌ها را لغو نکرده و همچنان مانع از فروش نفت و دسترسی ایران به عواید ناشی از صدور نفت می‌شود.

او در بخشی از مصاحبه خود گفته است که جمهوری اسلامی در حال حاضر در تدارک "اقداماتی تلافی‌جویانه" برای وادار ساختن آمریکا به بازگشت به دیپلماسی است.

باید یادآور شد ترجمه متن مصاحبه حسین دهقان توسط خبرگزاری دانشجویی ایران "ایسنا" نیز منتشر شده است. در متن فارسی این مصاحبه اشاره‌ای به تهدید حسین دهقان نشده است.

ایران و توافق هسته‌ای

مشاور نظامی خامنه‌ای در مصاحبه خود پیشنهاد وزارت امور خارجه آمریکا مبنی بر احیای گام‌به‌گام توافق هسته‌ای را رد کرده است.

حسین دهقان در دولت یازدهم هدایت وزارت دفاع را برعهده داشت
حسین دهقان در دولت یازدهم هدایت وزارت دفاع را برعهده داشت

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده بود که آمریکا حاضر است با رفع برخی از محدودیت‌های مالی، زمینه بازگشت به تعهدات برجامی را فراهم سازد. آمریکا در ازای این اقدام خود از ایران درخواست کرده است که به تعهدات خود در توافق هسته‌ای پایبند بماند.

دهقان چنین پیشنهادی را رد کرده و تاکید کرده است که آمریکا در موقعیتی نیست که برای ایران شرط تعیین کند.

مشاور نظامی خامنه‌ای گفته است که جمهوری اسلامی طبق اعلام پیشین، در صورت عدم تغییر در مشی و رویکرد دولت آمریکا در زمینه تحریم‌ها، از روز ۱۹ فوریه، برای حضور و نظارت بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی محدودیت‌هایی اعمال خواهد کرد.

در بخش دیگری از این مصاحبه، دهقان تاکید کرده است که میانجیگری اروپا در مناقشه هسته‌ای بلاموضوع است. مشاور نظامی خامنه‌ای گفته است که پس از پایان دوره فعالیت خاویر سولانا، به عنوان هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۹، سیاست خارجی کشورهای اروپایی وابسته به سیاست آمریکا بوده است.

حسین دهقان همچنین تاکید کرده است که دولت جدید آمریکا باید ضمن رفع تحریم‌ها به ایران تضمینی دهد که خروج مجدد آن کشور از توافق هسته‌ای را ناممکن سازد.

او مدعی شده است که پیروزی او در انتخابات سال ۱۴۰۰ ریاست جمهوری در ایران به معنای افزایش نقش نظامیان در سیاست نخواهد بود.

باید یادآور شد که حسین دهقان به علت فعالیت‌هایش در لبنان و به اتهام حمایت از فعالیت‌های تروریستی در فهرست افراد تحریم شده از سوی ایالات متحده آمریکا قرار دارد.

 

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.