شکایت خانواده مهرداد طالشی از ماموران آگاهی و کلانتری

‎یکی از نزدیکان خانواده مهرداد طالشی، جوان ۲۱ ساله دیواندره‌ای، که چند روز بعد از بازداشت، جنازه‌اش به خانواده او تحویل داده شد به رادیوفردا خبر داد که خانواده او از ماموران آگاهی شاپور و کلانتری ۱۱۳ تهران شکایت کرده‌اند.

این منبع با اشاره به این که پرونده شکایت به دادسرای جنایی ارجاع شده به رادیوفردا گفت که خانواده او در حالی جنازه فرزندشان را تحویل گرفته‌اند که در سر او آثار جراحت و بخیه وجود داشته است.

روز سه‌شنبه چند سایت خبری و حقوق بشری از مرگ مهرداد طالشی زیر شکنجه ماموران امنیتی خبر دادند و متعاقب آن روایت‌های متفاوتی درباره محل و علت بازداشت او منتشر شد.

در همین زمینه یکی از نزدیکان آقای طالشی در مصاحبه با رادیوفردا گفت که روز دوشنبه هفته گذشته ماموران کلانتری ۱۱۳ مهرداد طالشی را در متروی بازار دستگیر کرده و ابتدا به کلانتری می‌برند.

او ادامه داد:‌ «ساعت ۹ شب او را به آگاهی شاپور تهران منتقل می‌کنند. دو روز بعد یعنی چهارشنبه ساعت ۶.۵ صبح جسد مهرداد را به بیمارستان بهارلو می‌برند و چهارشنبه ساعت ۸.۵ صبح از بیمارستان به پدرش زنگ می‌زنند. پدرش سنندج بود. همان روز راهی تهران می‌شود و در سردخانه بیمارستان، جسد مهرداد را [به او] نشان داده و می‌پرسند این پسر شما است؟»

جنازه مهرداد طالشی را، آن طور که نزدیکانش می‌گویند، به صورت کامل به پدر او نشان نداده‌اند: «فقط یک تکه از زیپ را باز کردند و پدرش دیده. بغل گردنش جای چنگ بوده، سرش هم انگار که کالبدشکافی کرده بودند. بالای سرش از چهار طرف دوخته شده بود. مشخص است که به سرش ضربه زده و او را کشته‌اند.»

مسئولان قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی و همچنین نیروی انتظامی تاکنون در این زمینه سکوت کرده و هیچ توضیح رسمی نداده‌اند.

منبع رادیوفردا درباره علت بازداشت مهرداد طالشی گفت: «گفته‌اند جرم مشکوک حمل مواد مخدر. این در حالی است که وقتی بازرسی هم می‌کنند مهرداد هیچ چیزی نداشته. یک پسر ۲۱ ساله ورزشکار بود با قد یک متر و ۹۴ که در زندگی‌اش یک نخ سیگار هم نکشیده. معتاد نبود. هیچ وقت مواد نداشت. بوکسور بود. بعد از پی‌گیری خانواده، گفته‌اند که در جیب یک آقایی که رفیق مهرداد بود ۷ گرم ماری جوانا پیدا کرده‌اند. یعنی کسی که همراه با مهرداد بازداشت کرده‌اند.»

جنازه مهرداد طالشی به گفته نزدیکانش روز شنبه به خانواده او تحویل داده شده و روز یک‌شنبه،‌ ۱۹ بهمن، در سنندج با حضور ماموران امنیتی به خاک سپرده شده است.

حال خانواده او خواستار مشخص شدن علت مرگ فرزندشان در آگاهی شاپور هستند.

یکی از نزدیکان او به رادیوفردا گفت: «ما اگر علتش را می‌دانستیم این همه زجر نمی‌کشیدیم. این همه عذاب نمی‌کشیدیم. جوان ۲۱ ساله ورزشکار ما را گرفته‌اند با اتهامی که هیچ گونه به او نمی‌چسبد و ظرف چند روز جنازه‌اش را تحویل داده‌اند. او نه سیاسی بود و به هیچ گروهی گرایشی نداشت و نه برخلاف ادعایی که مطرح شده اهل مواد به هیچ عنوان نبود. حالا خانواده روال قانونی را طی کرده و شکایت کرده‌اند که پرونده به دادسرای جنایی ارجاع شده است.»

کشته شدن بازداشت‌شدگان در بازداشتگاه‌ها و زندان‌های جمهوری اسلامی بی‌سابقه نیست. ستار بهشتی، کاووس سیدامامی، وحید حیدری، سینا قنبری و طالب بساطی از جمله بازداشت‌شدگانی هستند که در سال‌های اخیر جنازه‌شان به خانواده‌های آنها تحویل داده شده است.

 

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.