رئیس اطلاعات سپاه از 'همکاری خوب' با سرویس‌های همراه منطقه‌ای و بین‌المللی' خبر داد

حسین طائب، رئیس سازمان اطلاعات سپاه می‌گوید دستگاه اطلاعاتی حکومت ایران "برای تأمین امنیت داخلی و منطقه‌ای همکاری خوبی با سرویس‌های همراه منطقه‌ای و بین‌المللی دارد".

او همزمان هشدار داد که نیروهای امنیتی ایران برای مقابله با آنچه او "شبکه‌ها و عناصر نفوذی" خوانده است "شدت عمل" به خرج می‌دهند.

آقای طائب روشن نکرد که ایران با کدام سرویس‌های اطلاعاتی منطقه‌ای بین‌المللی همکاری دارد. اما ایران و روسیه در زمینه "امنیت اطلاعات" توافقنامه همکاری امضا کرده‌اند.

رئیس سازمان اطلاعات سپاه در حاشیه مراسم سالگرد انقلاب ایران گفت "ایران درگیر یک جنگ اطلاعاتی و امنیتی است." او اضافه کرد که کشورش با گسترش سیطره اطلاعاتی "راه نفوذ" را خواهد بست.

طی یک سال گذشته مجموعه‌ای از انفجار، آتش‌سوزی و ترور در ایران روی داده که در پاره‌ای موارد مقام‌های ایرانی، آنها را به "رخنه‌ امنیتی" و "عوامل نفوذ" نسبت دادند. از جمله رشته انفجار و آتش‌سوزی در تاسیسات نظامی و صنعتی ایران در تیرماه، کشته شدن نفر دوم القاعده در مرداد و سپس ترور محسن فخری‌زاده، از مدیران ارشد وزارت دفاع و از دست اندرکاران اصلی برنامه اتمی ایران.

این رویدادها پرسش‌هایی درباره توانایی اطلاعاتی ایران، نفوذ کشورهای رقیب و موازی‌کاری نهادهای امنیتی ایران مطرح کرد.

اخیرا نیز محمود علوی، وزیر اطلاعات در تازه‌ترین اظهارات خود درباره پرونده ترور محسن فخری‌زاده گفت که "عامل تدارک این ترور از اعضای نیروهای مسلح" بود.

او گفته بود "نیروهای تحت امر از دو ماه قبل نسبت به برنامه‌ریزی برای ترور محسن فخری‌زاده، چهره ارشد برنامه هسته‌ای ایران، هشدار داده بودند اما چون 'عامل تدارک این ترور از اعضای نیروهای مسلح ' بوده، وزارت اطلاعات اجازه کار امنیتی در حوزه این نهاد نظامی را نداشته است".

آقای علوی همچنین اضافه کرد که پنج روز قبل از ترور آقای فخری‌زاده، وزارت اطلاعات از منطقه جغرافیایی انجام آن مطلع بوده و این که تلاش برای هماهنگی با نماینده نیروهای مسلح در این زمینه در حال انجام بوده اما پیش از به سرانجام رسیدن، ترور روی داده است.

این اظهارات آقای علوی با انتقاد برخی از رسانه‌های نزدیک به سپاه از جمله خبرگزاری تسنیم مواجه شده است.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.