منابع حقوق بشری کردستان: یک شهروند کرد زیر شکنجه ماموران امنیتی کشته شده است

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو که اخبار نقض حقوق بشر در مناطق کردنشین ایران را گزارش می‌دهد، می‌گوید مهرداد طالشی، جوان ۲۱ ساله اهل شهرستان دیواندره، زیر شکنجه ماموران امنیتی در تهران کشته شده است.

در گزارش‌هایی که درباره بازداشت آقای طالشی منتشر شده، روایت‌های متفاوتی درباره محل بازداشت او وجود دارد.

برخی منابع نوشته‌اند که ماموران آگاهی به منزل او رفته و او را بازداشت کرده‌اند، ولی سازمان حقوق بشری هه‌نگاو گزارش داده است که آقای طالشی روز ۱۳ بهمن توسط ماموران امنیتی در متروی بازار تهران به اتهام «حمل مواد مخدر» به همراه یک نفر دیگر بازداشت شده و به آگاهی شاپور برده شده است.

درباره هویت و سرنوشت فرد دیگری که همراه آقای طالشی بازداشت شده هنوز گزارشی منتشر نشده است.

یک فرد نزدیک به خانواده آقای طالشی گفته است دو روز پس از بازداشت این فرد، شامگاه روز ۱۵ بهمن از بیمارستان بهارلو تهران با خانواده‌اش تماس گرفته شده و اعلام می‌شود که جسد مهرداد طالشی در بیمارستان است.

بر اساس این گزارش، مسئولان بیمارستان به خانواده او گفته‌اند جسد را از اداره آگاهی گرفته‌اند و درباره علت مرگ آقای طالشی چیزی نمی‌دانند ولی «آثار ضرب و شتم بر روی سر و گردن وی کاملاً مشهود بوده» است.

سایت آواتودی نیز در گزارشی نوشته است که ماموران اداره آگاهی گفته‌اند آقای طالشی «به دلیل ترس از دستگیری سکته کرده است».

در این گزارش‌ها، مهرداد طالشی به عنوان فردی ورزشکار که «سابقه کیفری و استعمال مواد مخدر» نداشته، معرفی شده و اتهام «حمل مواد مخدر» توسط آقای طالشی «مشکوک» توصیف شده است.

در گزارش‌های دیگری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده از آقای طالشی به عنوان فردی هنرمند و فعال در حوزه موسیقی نام برده شده است.

جسد آقای طالشی روز ۱۹ بهمن در سنندج تشییع شده و مراسم عزاداری او نیز روز دوشنبه، ۲۰ بهمن «در فضایی کاملا امنیتی» و به صورت محدود در شهرستان دیواندره برگزار شده است.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.