رضا اسلامی، استاد دانشگاه، در دادگاه انقلاب 'به ۷ سال زندان محکوم شد'

بر اساس گزارش‌ها از ایران رضا اسلامی، استاد حقوق بشر دانشگاه بهشتی، به هفت سال حبس، محرومیت از تدریس و ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده است.

به گزارش سایت حقوق بشری هرانا حکم آقای اسلامی، شهروند دوتابعیتی ایرانی-کانادایی و عضو هیئت علمی دانشکده حقوق دانشگاه بهشتی، در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست ابوالقاسم صلواتی صادر شده است.

آقای اسلامی که ۲۱ اردیبهشت امسال بازداشت شده بود، به "همکاری با دولت متخاصم آمریکا" متهم شد. به گزارش هرانا دلیل این اتهام شرکت او در یک دوره آموزشی حاکمیت قانون در جمهوری چک بوده است.

او بعد از بازداشت در بند ۲۰۹ اوین زندانی بود و به گزارش هرانا چندی پیش با پایان مراحل بازجویی به بند عمومی منتقل شد.

بعد از بازداشت آقای اسلامی ماموران دفتر او در دانشگاه را تفتیش و وسایل شخصی او از جمله تلفن همراه و لپ‌تاپش را ضبط کردند.

سخنگوی قوه قضاییه ایران ۹ روز بعد از بازداشت او، در توجیه حضور ماموران در دانشگاه و در واکنش به اعتراض‌ها به این اقدام گفت "وقتی فرد اقرار کرده اسناد مجرمانه را در دانشگاه داشته آیا باید برویم آن ‌را برداریم یا نه؟ اگر بمب هم بود، برای خنثی‌سازی آن نباید برویم؟"

اتهامات "واهی و بی‌اساس"
پیشتر نزدیکان آقای اسلامی گفته بودند که اتهام او به "برگزاری یک دوره آموزشی ۵ روزه حقوق در کشور جمهوری چک" مربوط است که حامی مالی آن یک سازمان غیردولتی آمریکایی بوده اما او "در هیچ مقطعی کوچک‌ترین ارتباطی با هیچ فردی از دولت آمریکا نداشته است."

در یک فایل صوتی منتسب به آقای اسلامی که مرداد ماه منتشر شد، خود او هم هر گونه تماس با فرد یا نهاد دولتی آمریکایی را رد کرد و اتهامات خود را "کاملا واهی و بی‌اساس" دانست.

آقای اسلامی در این پیام گفت که "مخالف، معترض یا برانداز" نیست و فعالیت دانشگاهی‌اش "کاملا از مسائل سیاسی، امنیتی و روابط خارجی دور بوده است."

بنا بر گزارش‌ها پرونده شرکت در دوره آموزشی در جمهوری چک، ۱۵ متهم داشته که ۱۴ نفر از آنها از اتهام همکاری با دولت متخاصم تبرئه شده‌اند.

رضا اسلامی ۵۷ ساله دارای مدرک دکترای حقوق از دانشگاه مک‌گیل کانادا و استاد حقوق بشر و حقوق محیط زیست در دانشگاه بهشتی است.

در سال‌های اخیر جمهوری اسلامی چندین چهره آکادمیک و دوتابعیتی را به اتهام جاسوسی یا همکاری با دولت‌های دیگر بازداشت، محاکمه و زندانی کرده است.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.