آیت‌الله خامنه‌ای گفت ایران به تعهداتش برمی‌گردد اگر 'آمریکا تمام تحریم‌ها را بردارد'

آیت‌الله علی خامنه‌ای گفته ایران در صورتی به تعهدات خود در قالب برجام عمل می‌کند که "آمریکا همه تحریم‌ها را لغو کند." رهبر ایران تاکید کرده که "این سیاست قطعی جمهوری اسلامی و مورد اتفاق مسئولان کشور است و از این سیاست باز نخواهد گشت."

آقای خامنه‌ای در دیدار با فرماندهان و خلبانان نیروی هوایی ارتش درباره مذاکرات بر سر توافق هسته‌ای گفته فقط ایران "حق شرط گذاشتن در برجام را دارد" چون به اعتقاد رهبر جمهوری اسلامی، این آمریکا و سه کشور اروپایی هستند که تعهدات خود را زیر پا گذاشته‌اند و تهران "به همه تعهدات" خود عمل کرده است.

همزمان با روی کار آمدن جو بایدن در آمریکا و تغییر سیاست‌های دولت دموکرات ایالات متحده، گمانه‌زنی‌هایی درباره از سرگیری مذاکرات برای بازگشت به برجام مطرح شده است.

آقای خامنه‌ای امروز گفت: "ما حق داریم برای ادامه برجام شرط بگذاریم. این شرط را هم گذاشتیم و گفتیم؛ و هیچ‌کس از آن عدول نخواهد کرد. که اگر می‌خواهند ایران به تعهدات برجامی که لغو کرده، بازگردد آمریکا باید تحریم‌ها را کلا لغو کند. آن هم نه به زبان و روی کاغذ، بلکه در عمل لغو کند و ما راستی‌آزمایی کنیم."


چه آینده‌ای در انتظار روابط ایران و آمریکاست؟‏

دیروز خبرگزاری بلومبرگ در نیویورک و لورا روزن خبرنگار آمریکایی در مطالبی جداگانه به نقل از منابع آگاه خبر دادند که دولت بایدن به دنبال راه‌هایی است تا بدون برداشتن تحریم‌ها، فشار اقتصادی بر ایران را کاهش دهد.

گفته شده که کمک به تسریع روند اعطای وام صندوق بین‌المللی پول به ایران در زمینه کرونا یکی از این راهکارهای دولت آمریکا است.

اما امروز آقای خامنه‌ای تاکید کرد که فقط در صورت برداشتن همه تحریم‌ها ایران حاضر به بازگشت به تعهداتش است.

رهبر ایران می‌گوید "سیاست قطعی" که امروز اعلام کرده "مورد توافق مسئولان است". محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران دیروز در مصاحبه‌ای با روزنامه همشهری گفته بود "برای مذاکره با آمریکا در حال حاضر، هیچ توافقی در ایران در سطح کلان حکومتی وجود ندارد."

وزیر خارجه ایران پیشنهاد داده بود که اتحادیه اروپا زمینه رفع تحریم‌های آمریکا علیه ایران و بازگشت کامل ایران به اجرای تعهدات اتمی را به طور همزمان فراهم کند.

آیت‌الله خامنه‌ای در سخنان امروز خود بار دیگر بر مراقبت از خطا و اشتباه در داخل کشور تاکید کرده است: "یکی از اشتباه‌های بزرگ این است که مرعوب قدرت دشمن شویم یا در امور سیاسی و اقتصادی به دشمن امید ببندیم."

ایران با تصویب مجلس شورای اسلامی روند غنی‌سازی را سرعت داده و بر خلاف تعهدات برجام به ۲۰ درصد رسانده است.

مجلس ایران همچنین تصویب کرده که اگر تا ۲۱ فوریه تحریم‌ها برداشته نشود، بازرسان آژانس را اخراج کند.

 

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.