عکس از دویچه وله
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام از دولت و مجلس خواست به اختلافات درباره بودجه ۱۴۰۰ پایان دهند
در ادامه اختلاف میان مجلس شورای اسلامی و دولت جمهوری اسلامی ایران بر سر بودجه سال آینده، صادق لاریجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام روز پنج‌شنبه ۱۶ بهمن گفت: «بودجه، ریل عملیاتی و اجرایی کشور است که نباید معطل بماند.» مجلس شورای اسلامی بودجه سال آینده را روز سه‌شنبه با رای ۱۴۸ رد کرد.

آملی لاریجانی در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام در این باره گفت: «امیدواریم دولت و مجلس محترم با در نظر گرفتن مصلحت مردم و با نگاهی کلان و همه جانبه، برای حل مشکل بودجه ۱۴۰۰ کل کشور همفکری، تعامل و در واقع ریل گذاری کنند تا خدای ناکرده کشور بصورت وصله و پینه ای و با بودجه ناقص اداره نشود.»

همچنین بهزاد پورسید معاون قوانین مجلس گفت: براساس قانون، دولت باید لایحه بودجه ۱۴۰۰ را مجدد به مجلس ارائه کند.

معاون قوانین مجلس این مطلب را در پاسخ به اظهارات حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور که روز چهارشنبه گفت «آنچه رد شده مصوبه کمیسیون تلفیق است و دولت تصمیمی ندارد که لایحه اصلاحی به مجلس بفرستد»، تاکید کرد: معاون پارلمانی ریاست جمهوری اطلاع دارد که آئین نامه داخلی مجلس به هیچ وجه ترتیبی را برای بازگشت لایحه در این مرحله به کمیسیون پیش بینی نکرده است و این معنا به وضوح از مفاد تبصره ۳ ماده ۱۸۲ قانون آئین نامه داخلی قابل درک است.

وی افزود: اشتباه نمایندگان دولت این است که به توضیحات رئیس مجلس در زمان رأی‌گیری درباره بودجه و به مفاد تبصره فوق الذکر و همچنین بند ۴ ماده ۱۸۲ توجه نکرده‌اند. براساس این مفاد و توضیحات، آنچه رأی گیری شد کلیات بودجه است و بر اساس قانون اساسی بودجه باید توسط دولت ارائه شود.

معاون قوانین مجلس تاکید کرد: در این شرایط که مجلس کلیات بودجه را رد کرده است، ارائه مجدد لایحه بودجه تکلیف دولت است مگر اینکه دولت تمایلی به اداره کشور در سال آینده بر اساس قانون بودجه نداشته باشد.

پورسید با بیان اینکه دولت جز این راهی ندارد که یا لایحه مجدد ارائه کند و یا لایحه چند دوازدهم برای اداره امور کشور بفرستد درباره هرگونه رفتار غیرقانونی دولت هشدار داد و گفت: بدیهی است اگر دولت به تکالیف قانونی خود عمل نکند، مجلس شورای اسلامی بر اساس اختیارات قانونی خود تدابیر لازم را اتخاذ خواهد کرد.

همچنین عضو کمیسیون برنامه و بودجه بــا بیان اینکــه لایحه بودجــه دولت داراى اشــکالات جدى بــوده اســت، گفت: اگر این اشــکالات رفع شــده بود، این لایحه در مجلس تصویب مى شــد، اما این اتفاق رخ نداد و مجلس به کلیات لایحه بودجه رأى منفى داد.

جعفر قادرى در گفت وگو با ایلنا عضو کمیســیون برنامــه و بودجــه مجلس با اشاره به اینکه مجلس معتقد است سقف درآمدهاى پیش بینى شــده نفتــى لایحــه بودجه دولــت، زیاد بوده، ، افزود: با این حــال افزایش میزان درآمدهاى نفتى از ســوى کمیسیون تلفیق مجلس، نــه تنها انتقادهــا به لایحه دولــت را رفع نمى کند؛ بلکه سبب افزایش ایرادات و اشکالات در این بخش مى شود.

نماینده شیراز در مجلس که به عنوان مخالف کلیات بودجه رأى داده اســت در ادامه با اشاره به مصارف هزینه اى لایحه بودجه بیان کزد: در این مورد نیاز کمیســیون تلفیق مجلس اعداد و ارقامى را بــه مصارف هزینه‌اى بودجــه اضافه کرده بود که قابل قبول نبود.

 

 

 

 

 

 

 

ار اف ای فارسی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.