روحانی مراجعه دولتش به دادگاه لاهه را با مصدق مقایسه کرد

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، مراجعه دولتش به دیوان بین‌المللی دادگستری برای شکایت از تحریم‌های آمریکا را با عملکرد محمد مصدق، نخست‌وزیر پیشین و رهبر نهضت ملی شدن نفت، مقایسه کرده است.

آقای روحانی با استقبال از رای اخیر دادگاه لاهه گفت: "یک بار مرحوم دکتر مصدق به این دادگاه رفت و در تاریخ ما ماندگار شد. در این دولت چندین نوبت ما به دادگاه بین المللی رفتیم و بحمدالله تا امروز در همه مراحل پیروز بودیم."

اشاره آقای روحانی به پرونده دولت مصدق و شرکت نفت ایران و انگلیس است که با رای دادگاه لاهه به عدم صلاحیتش باعث شد بریتانیا مبنای حقوقی برای ادعا بر میدان‌های نفتی ایران را از دست بدهد.

با وجود آنکه مطالب زیادی علیه محمد مصدق در تبلیغات رسمی حکومت ایران بیان می‌شود، بارها برگزاری مراسم بزرگداشت او ممنوع شده و هواداران مصدق و جبهه ملی در ایران سرکوب می‌شوند، برخی مقام‌های دولت حسن روحانی و هوادارانشان در تبلیغاتشان خود را با محمد مصدق مقایسه می‌کنند.

حسن روحانی از رای اخیر دیوان بین‌المللی دادگستری در پذیرش صلاحیت قضایی رسیدگی به شکایت ایران استقبال کرده است.

روز گذشته دیوان بین المللی دادگستری، نهاد قضایی سازمان ملل متحد، در تصمیمی اعلام کرد که به شکایت ایران از ایالات متحده بابت ادعای نقض معاهده مودت و بازگشت تحریم های بین المللی علیه ایران، رسیدگی می‌کند. آمریکا از دادگاه خواسته بود از رسیدگی به شکایت ایران خودداری کند. دیوان بین المللی دادگستری برای رسیدگی به شکایت دولت ها از یکدیگر باید به این نتیجه برسد که صلاحیت بررسی موضوع را دارد یا نه.

آقای روحانی گفت: "دعوای اصلی ماهوی راجع به این پرونده هنوز در آینده است ولی در این مرحله آمریکایی‌ها خیلی تلاش کردند که به دادگاه ثابت کنند که شما نمی توانید به این مسئله رسیدگی کنید اما این رای درباره صلاحیت دادگاه صادر شد و این یک موفقیت حقوقی بزرگ برای جمهوری اسلامی ایران بوده است."

ایران بابت بازگشت تحریم های هسته‌ای آمریکا به دیوان بین المللی دادگستری شکایت کرده است.

دولت آمریکا خواهان رد شکایت شده و به دیوان بین المللی دادگستری گفته بود دولت ایران با این شکایت از دیوان لاهه "سوءاستفاده" می‌کند و اختلاف خود با آمریکا بر سر خروج از توافق هسته‌ای را به دیوان کشانده است.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.