خدمه کشتی توقیف‌شده کره جنوبی 'اجازه خروج از ایران گرفتند'

یک ماه بعد از توقیف نفتکش کره جنوبی در خلیج فارس، وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که خدمه این کشتی اجازه خروج از ایران را دریافت کرده‌اند.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه گفت این مجوز "به درخواست دولت کره جنوبی و مساعدت قوه قضائیه در چارچوب مقررات قضایی" صادر شده و این اقدام را یک "حرکت انسان‌دوستانه توسط جمهوری اسلامی" توصیف کرد.

با وجود این آقای خطیب‌زاده گفت "بررسی قضایی پرونده تخلف کشتی و کاپیتان آن" همچنان ادامه دارد.

نیروی دریایی سپاه پاسداران روز ۱۵ دی (چهار ژانویه) یک نفتکش کره‌ جنوبی را با ۲۰ خدمه به دلیل آنچه ایجاد آلودگی محیط زیستی خواند، توقیف کرد.

چند روز بعد از توقیف کشتی معاون اول وزارت خارجه کره جنوبی برای مذاکره با مقام‌های ایرانی به تهران سفر کرد اما مذاکرات برای آزادی این کشتی که با درخواست ایران برای پرداخت میلیاردها دلار بدهی کره جنوبی همراه شد، بی‌نتیجه ماند.

مذاکرات قبلی مقام‌های کره جنوبی در ایران بی‌نتیجه بود
مذاکرات قبلی مقام‌های کره جنوبی در ایران بی‌نتیجه بود

ایران خواهان دسترسی به بیش از هفت میلیارد دلار از دارایی‌های خود در بانک‌های کره جنوبی است اما سئول می‌گوید تحریم‌های آمریکا مانع انتقال این اموال است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران ههم‌زمان با اعلام خبر صدور مجوز خروج از ایران برای خدمه کشتی گفته است عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه، در تماس تلفنی با مقام‌های کره جنوبی بار دیگر خواهان "آزادسازی هر چه سریع‌تر منابع ارزی ایران" شده است.

پیشتر مقام‌های کره جنوبی اعلام کرده بودند که برای آزادسازی کشتی و خدمه‌اش از دولت قطر درخواست کمک کرده‌اند.

سه هفته بعد از توقیف نفتکش کره‌ای در ایران، گارد ساحلی اندونزی دو نفتکش با پرچم ایران و پاناما را به ظن انتقال غیرقانونی نفت را توقیف کرد.

دو نفر از خدمه کشتی توقیف‌شده کره جنوبی در ایران شهروند اندونزی بودند. مقام‌های ایران هرگونه ارتباط میان این دو حادثه را رد کرده‌اند.

 

 

 

 

 

رادیوفردا 

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.