در حاشیه داربی اخیر در تهران، نیروهای امنیتی مانع ورود چند دختر به ورزشگاه آزادی شدند
رسانه‌های ایران از "بازداشت هشت دختر" در حاشیه دیدار روز یکشنبه تیم‌های فوتبال استقلال و پرسپولس در تهران خبر داده‌اند. گزارش شده است که آنها در لباس پسرانه قصد داشتند وارد ورزشگاه آزادی شوند.
بنا بر این گزارش‌ها، نیروهای امنیتی پیش از ورود این دختران به ورزشگاه متوجه حضور آنها شدند.
علیرضا عادلی، مدیرکل دفتر امور انتظامی وزارت کشور، به خبرگزاری تسنیم گفته است که "این افراد دستگیر نشدند، بلکه از ورود آنها به ورزشگاه آزادی جلوگیری شد و برخورد قانونی متناسب با عملکرد آنها انجام گرفت."
او درباره جزئیات "برخورد قانونی" با این دختران توضیحی نداد.
با وجود ممانعت نیروهای حراست و امنیتی از ورود گروهی از دختران به ورزشگاه آزادی در روز یکشنبه، ۲۴ بهمن، دست‌کم دو دختر دیگر توانسته‌اند وارد ورزشگاه شوند و بازی فوتبال را از نزدیک ببینند.
یکی از این دو نفر به بی‌بی‌سی فارسی گفت که روز یکشنبه، اولین‌باری بود که به ورزشگاه آزادی می‌رفت: "در نیمه دوم و در جایگاه پشت دروازه پرسپولیس، وقتی (تماشاگران) فهمیدند که یک دختر در آنجا نشسته است، از دقیقه ۵۳ تا پایان بازی هیچ فحشی از آن جایگاه داده نشد و کاملا رعایت کردند. این، یعنی ورود بانوان می‌تواند جلوی تمام فحاشی‌ها را بگیرد."
او گفت که در جریان بازی، یک دختر دیگر را هم در ورزشگاه آزادی ملاقات کرده است و صبح آن روز و هنگامی که به سمت ورزشگاه می‌رفت، سه نفر از دختران بازداشت‌شده را دیده است: "ظاهرشان از ۱۰۰ متری تابلو بود که دختر هستند و بی‌احتیاطی خودشان بود."
او اضافه کرد که هوادار تیم‌های منچستریونایتد و پرسپولیس است: "اگر روزی بتوانم بازی هر کدام از این تیم‌ها را از نزدیک به هر شکلی ببینم، حتما این کار را می‌کنم."
علیرضا عادلی، مدیرکل دفتر امور انتظامی وزارت کشور هم گفته است که اقدام دختران برای ورود به ورزشگاه آزادی "تازگی ندارد".
به گفته او، در دیدار تیم‌های استقلال و السد در تهران سه دختر قصد ورود به ورزشگاه آزادی را داشتند که با آنها نیز "برخورد مناسب و قانونی" شد.
او به زنان علاقمند به فوتبال توصیه کرد که "این دیدارها را از رسانه ملی به تماشا بنشینند."
این مقام امنیتی گفت که برای "حفظ شأن" زنان، از ورود آنها به ورزشگاه آزادی و تماشای دیدارهای فوتبال جلوگیری می‌شود: "شلوغ بودن محیط، ازدحام جمعیت و متناسب نبودن شرایط، موجب می‌شود تا اجازه حضور دختران برای ورود به ورزشگاه آزادی داده نشود."
ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه‌ها برای تماشای مسابقات ورزشی مردان، از جمله بحث‌های مناقشه‌برانگیز در ایران بوده است. با این حال، این ممنوعیت در موارد متعدد شامل حال زنان اتباع دیگر کشورها نشده است و زنان هوادار تیم‌های غیرایرانی بارها برای تماشای مسابقات به ورزشگاه‌ها راه داده شده‌اند.
فعالان حقوق زنان خواستار لغو ممنوعیت حضور زنان ایرانی در ورزشگاه‌ها هستند. آنها این ممنوعیت را نوعی "تبعیض جنسیتی" علیه زنان در ایران می‌دانند. در دهه ۱۳۸۰ نیز کارزار "دفاع از حق ورود زنان به ورزشگاه‌ها" که با عنوان کارزار "روسری سفیدها" نیز شناخته می‌شود، با شعار "حق زن، نیمی از آزادی" در همین راستا تشکیل شد.
در کنار کارزار فعالان حقوق زن در سال‌های اخیر گروهی از زنان و دختران جوان همچنان با پوشیدن لباس‌های پسرانه و پنهان از چشم مسئولان و نیروهای حراست، توانسته‌اند مسابقات ورزشی را از نزدیک و در ورزشگاه‌ها تماشا کنند.

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.