Blog

خبرهای کوتاه

Pro Nisman Demo in Buenos Aires (picture-alliance/AP Photo/Pisarenko)دادستان آرژانتینی خودکشی نکرده، کشته شده است

دویچه وله: پلیس آرژانتین می‌گوید که آلبرتو نیسمن به قتل رسیده است. قبلا گفته شده بود این دادستان آرژانتینی که در قضیه انفجار مرگبار در یک مرکز یهودی تحقیق می‌کرد، خودکشی کرده است. انفجار به ایران نسبت داده شده است. بنا به گزارش تازه پلیس، نیسمن نخست توسط یک داروی قوی بیهوش شده و پس از تحمل ضرباتی در بینی و کبد و پا در وان خانه‌اش با گلوله به قتل رسیده است. پیش از این دادگستری آرژانتین هرگونه شائبه قتل را انکار کرده و گفته بود که نیسمن خودکشی کرده است. این دادستان آرژانتینی، که در قضیه انفجار در یک مرکز یهودی - اسرائیلی در بوئنوس‌آیرس تحقیق می‌کرد، در سال ۲۰۱۵ در شرایطی ابهام‌آلود درگذشت. او گفته بود کریستینا کیرشنر، رئیس جمهور وقت آرژانتین در تحقیقات او کارشکنی می‌کند و قصد داشت در پارلمان آرژانتین در این باره توضیح دهد، اما تنها چند ساعت قبل از تشکیل جلسه پارلمان، جسد او پیدا شد. نیسمن جمهوری اسلامی را به دست داشتن در انفجار مرکز یهودیان بوئنوس آیرس متهم کرده بود. در سال ۱۹۹۴ با انفجاری در مرکز یهودیان ۸۵ نفر از شهروندان یهودی آرژانتینی جان خود را از دست دادند.

چاپ ایمیل

mediaانتخابات مجلس سنا در فرانسه: آزمایشی حساس برای امانوئل ماکرون
رادیوفرانسه: روز یکشنبه ٢۴ سپتامبر/٢ مهر، رای‌گیری برای انتخاب سناتورهای فرانسوی آغاز شد. امسال نزدیک به نیمی از کرسی‌ها سنا تجدید خواهد شد. مجلس سنا که قبلاً دارای اکثریت راست بود به احتمال زیاد ترکیب کلی خود را حفظ خواهد کرد اما بسته به این ترکیب، ممکن است برخی برنامه‌های اصلاحات امانوئل ماکرون با مخالفت این مجلس روبرو شود. در انتخابات امسال، ١٧١ سناتور انتخاب خواهند شد. مجلس سنای فرانسه دارای ٣۴٨ کرسی است و انتخابات آن به شکل غیرمستقیم صورت می‌گیرد. فقط اعضای پارلمان، شهردارها و منتخبین محلی شوراها حق رای دارند که امسال مجموعاً حدود ٧۶هزار رأی را تشکیل می‌دهند. با توجه به این که در آخرین انتخابات شوراهای شهر، جناح راست به پیروزی رسید، به نظر بدیهی می‌آید که دارندگان حق رای هم بیشتر به سناتورهای جناح راست متمایل باشند. به طور کلی بعید به نظر می‌رسد که مجلس سنای آینده مانع بزرگی برای پیشبرد اهداف دولت به شمار بیاید اما انتظار می‌رود که برخی برنامه‌های امانوئل ماکرون با اکراه سناتورها مواجه گردد. به ویژه تأیید مجلس سنا در موارد مربوط به تغییر – ولو بسیار جزیی – قانون اساسی الزامی است. اما رئیس جمهوری قصد دارد در آینده اصلاحاتی را پیاده کند که به تغییر قانون اساسی نیاز خواهد داشت. به عنوان مثال امانوئل ماکرون می‌خواهد تعداد کل نمایندگان پارلمان را به میزان یک‌سوم کاهش دهد. این برنامه نه تنها به مذاق بسیاری از سناتورها خوش نمی‌آید که در مجلس ملی هم مخالفانی دارد.

چاپ ایمیل

خانواده عروبا و حله برکت گفتند که آنها ترور شدند'قتل' فعال سوری و دخترش در ترکیه
بی بی سی: پلیس ترکیه گفت که جسد یک فعال سوری و دختر ۲۲ ساله‎اش که خبرنگار بوده، در آپارتمان آن‌ها در استانبول پیدا شده است. جسد عروبه برکات، فعال ۶۰ ساله مخالف دولت سوریه و حلا، دخترش، شب گذشته در ساختمان محل سکونت آن‌ها در محله اوسکودار استانبول پیدا شد. شذی، خواهر عروبه گفته است که این دو با ضربات چاقو کشته شده‌اند. او در صفحه فیسبوک خود نوشت: "آنها با بی‌عدالتی و استبداد کشته شدند." او افزود: "عروبه مجرمان را دنبال و دست آنان را رو می کرد و تیتر روزنامه‌ها را رقم می‌زد. اما حال نام او و دخترش به تیتر اخبار تبدیل شده است." طبق گزارش رسانه‌های ترکیه عروبه برکات در حال تحقیق درباره ادعاهایی مبنی بر شکنجه در زندان‌های دولتی بشار اسد بود. حلا، دختر عروبه برکات نیز سردبیر وبسایت خبری اورینت نیوز بود که مواضعش به مخالفان دولت سوریه نزدیک است. از آغاز جنگ داخلی سوریه در ۶ سال پیش ترکیه محل سکونت بیش از ۳ میلیون پناهجوی سوری شده است که بسیاری از آنها مخالف دولت سوریه هستند. در سال ۲۰۱۵ سه تن از فعالان "کشتار رقه در سکوت"، گروهی که علیه داعش فعالیت می کند، در ترکیه به قتل رسیدند. سال پیش نیز یک روزنامه‎نگار سوری مخالف داعش در ترکیه به ضرب گلوله کشته شد.

چاپ ایمیل

mediaزلزله در کرۀ شمالی: پدیدۀ طبیعی یا آزمایش اتمی؟
رادیوفرانسه: با این که چینی‌ها احتمال می‌دهند که زمین‌لرزۀ ٣٫۴ ریشتری در کرۀ شمالی ناشی از یک "انفجار" باشد اما نهادهای بین‌المللی اعلام کردند که تکانه‌ها منشأ طبیعی داشته است. مرکز زمین لرزه در همان نقطه‌ای ثبت شده که پیونگ یانگ روز سوم سپتامبر بمب هیدروژنی خود را آزمایش کرده بود. روز شنبه ٢٣ سپتامبر/اول مهر، مرکز زلزله‌نگاری چین زمین لرزه‌ای را به شدت ٣٫۴ ریشتر در کرۀ شمالی ثبت کرد. بلافاصله این احتمال مطرح شد که زلزله ناشی از آزمایش‌های نظامی پیونگ یانگ باشد. زلزله در ساعت ٨ و ٣٠ دقیقه به وقت جهانی و در عمق صفر کیلومتری ثبت شده است. اما ساعتی بعد سازمان منع کامل آزمایش‌های هسته‌ای (CTBTO) اعلام کرد که دو تکانه ثبت شده و بعید به نظر می‌رسد که این لرزه‌ها، منشأ انسانی یا غیر طبیعی داشته باشد. سازمان هواشناسی کرۀ جنوبی نیز تأیید کرد که زلزله در استان هام‌گیونگ، در محل مرکز اتمی کرۀ شمالی مشاهده شده است. اما این سازمان، زلزله را به عنوان یک "پدیدۀ طبیعی" ثبت کرده است. خبرگزاری رسمی چین گوشزد می‌کند که مرکز زلزله، درست در همان جایی قرار دارد که قوی‌ترین آزمایش اتمی پیونگ یانگ (روز سوم سپتامبر) انجام شده بود.

چاپ ایمیل

بمب پارسونزگرینیک مرد ۱۸ ساله رسما به دست داشتن در حمله پارسونزگرین لندن متهم شد
بی بی سی: مردی ۱۸ ساله به نام احمد حسن، ساکن شهر سانبری منطقه ساری در جنوب انگلستان، رسما به دست داشتن در حمله ایستگاه پارسونزگرین در لندن متهم شد. او قرار است امروز در دادگاهی در وستمینیستر در مرکز لندن حاضر شود. احمد حسن به نقض قانون مربوط به مواد منفجره هم متهم است. در انفجار جمعه هفته گذشته در قطار مترو در ایستگاه پارسونزگرین ۳۰ نفر زخمی شدند. گفته شد بمب دست‌سازی که در این قطار گذاشته شده بود، بطور ناقص عمل کرده است. به گفته کارشناسان، اگر این بمب کاملا عمل می‌کرد، احتمالا تمام کسانی را که اطرافش حضور داشتند می‌کشت.

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.

ارسال به شبکه های اجتماعی

FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinRSS FeedPinterest
Pin It