Blog

خبرهای کوتاه

mediaتظاهرات در پاریس علیه برده‌داری در لیبی
رادیوفرانسه: روز شنبه ١٩ نوامبر/٢٨ آبان، حدود هزار نفر در پاریس برای اعتراض به برده‌داری در لیبی راه‌پیمایی کردند. پخش یک فیلم مستند از شبکۀ آمریکایی سی.‌ان.‌ان، باعث شده است که سایر رسانه‌ها و افکار عمومی به موضوع توجه بیشتری نشان دهند. مستندی که هفتۀ گذشته از شبکۀ سی.‌ان.‌ان پخش شد، نوعی بازار برده‌فروشی را در لیبی نشان می‌داد که در آن مهاجران به حراج گذاشته می‌شوند. مقامات پلیس پاریس اعلام کردند که تظاهرات برگزارشده بدون کسب اجازه و در نتیجه غیرقانونی بوده است. در این تظاهرات نزدیک به هزار نفر از محل سفارت لیبی راه‌پیمایی خود را آغاز کردند. پرتاب سنگ از سوی چند جوان باعث شد که پلیس به گاز اشک‌آور متوسل شود. این برخوردهای پراکنده تا نخستین ساعات شب ادامه یافت. در مستند تلویزیونی که این واکنش‌ها را دامن زد تصاویری با کیفیت بد از دو جوان دیده می‌شود. در عین حال صدایی شنیده می‌شود که از فروش "جوان‌های محکم و قوی برای کار در مزرعه" صحبت می‌کند. سپس کسی ارقام "۴٠٠... ٧٠٠" را بلند اعلام می‌کند و بعد گزارشگر توضیح می‌دهد که هر یک از دو جوان به بهای ١٢٠٠ دینار لیبی (معادل ۴٠٠ دلار) فروخته شدند. به دنبال پخش فیلم، واکنش‌های زیادی در درون سازمان ملل و در کشورهای آفریقایی ایجاد شد. همچنین در کشورهای اروپایی، انجمن‌ها و سازمان‌های غیردولتی زیادی نسبت به "وضعیت غیرقابل قبول لیبی" اعتراض کردند.

چاپ ایمیل

رابرت موگابه در کنار همسرش گریسموگابه از رهبری حزب حاکم زیمبابوه عزل شد
بی بی سی: حزب حاکم زیمبابوه، زانو پی‌اف به عزل رابرت موگابه، رئیس جمهوری از رهبری حزب رأی داد و امرسون منانگاگوا را که هفته پیش بدست آقای موگابه از سمت معاونت رئیس جمهور عزل شده بود، به جای او به رهبری انتخاب کرد. نمایندگان حاضر در کنگره حزب با خواندن آواز و رقص از این تصمیم استقبال کردند. همسر آقای موگابه، گریس هم از عضویت حزب اخراج شده است. گفته می‌‎شد که آقای موگابه قصد دارد شرایط را برای جانشینی همسرش به عنوان رئیس جمهور بعد از خود فراهم کند. آقای موگابه با وجود عزل از سمت رهبری حزب حاکم، هنوز رسما رئیس جمهور زیمبابوه است، اما فشارها برای کناره‌گیری او از قدرت یا استیضاحش روز به روز بیشتر می‌شود. فرماندهان ارتش که روز چهارشنبه (۱۵ نوامبر) عملا قدرت را در دست گرفتند، در پی راضی کردن آقای موگابه به کناره‌گیری هستند.

چاپ ایمیل

Abbas Kiarostamiپزشک معالج عباس کیارستمی به پرداخت پنج درصد دیه محکوم شد
رادیوفردا: وکیل خانواده عباس کیارستمی می‌گوید دادگاه، پزشک معالج این فیلمساز شناخته شده را به پرداخت ۵ درصد دیه کامل محکوم کرده است. این دادگاه در روز ۱۵ آبان برگزار شده و به گفته وکیل خانواده آقای کیارستمی، حکم صادر شده تا پایان هفته ابلاغ خواهد شد. مانوش منوچهری به خبرگزاری تسنیم گفته است خانواده آقای کیارستمی تاکنون به خواسته‌شان برای دریافت گزارشی از نحوه معالجه آقای کیارستمی در بیمارستان جم نرسیده‌اند. عباس کیارستمی، فیلمساز تقدیرشده سینمای ایران تیرماه سال ۱۳۹۵ درگذشت. سازمان نظام پزشکی ایران وقوع قصور پزشکی در جریان رسیدگی به بیماری آقای کیارستمی را تائید کرده است.

چاپ ایمیل

مجلس سناسنای افغانستان درج کلمه 'افغان' و قومیت را در شناسنامه‌های الکترونیکی تایید کرد
بی بی سی: مجلس سنای افغانستان فرمان محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، در باره تغییر قانون ثبت احوال نفوس مبنی بر درج کلمه 'افغان' و قومیت در شناسنامه‌های الکترونیکی را تایید کرد. محمد آصف صدیقی، معاون دوم مجلس سنا روز یکشنبه ۲۸ عقرب/آبان به بی‌بی‌سی گفت مجلس سنای افغانستان با اکثریت آرا این تغییر را تایید کرد. مجلس نمایندگان افغانستان اما بیست روز پیش این فرمان را رد کرده بود و این تغییرات را غیرضروری خوانده بود. حالا به اساس قانون، به دلیل اختلاف به میان آمده، تصمیم‌گیری نهایی در این مورد به کمیسیون مختلط از دو مجلس سپرده می‌شود. به اساس قانونی که پیش از این از سوی هر دو مجلس تایید و بعدا به توشیح رئیس جمهوری رسیده بود، در شناسنامه‌های الکترونیکی ملیت و قومیت در شناسنامه‌ها درج نمی‌شد اما بعدا رئیس جمهوری طی فرمان تقنینی دوباره در این قانون تغییر وارد کرد. براساس این قانون، علاوه بر ذکر عنوان‌های "جمهوری اسلامی افغانستان"، "وزارت داخله" و "تذکره تابعیت" در این شناسنامه‌ها، نام و نام خانوادگی، صاحب شناسنامه، نام پدر، نام پدر بزرگ، تاریخ تولد، دین، محل سکونت اصلی و فعلی او نیز درج می‌شود.

چاپ ایمیل

mediaاز میشل اوباما تا شکیرا؛ عزالدین علیّه طراح معروف لباس درگذشت
رادیوفرانسه: عزالدین علیّه، طراح معروف لباس که فرانسوی-تونسی بود، روز شنبه ۱۸ نوامبر، درگذشت. عزالدین علیه در دهه 1940 در شهر تونس به دنیا آمد و در دهه 1980 در دنیا مد و طراحی لباس به شهرت رسید. با این حال او در دنیای مد پاریس، یک چهره غیرمعمول بود، زیرا طراحی لباس‌هایش را بر اساس زمان‌بندی‌های مرسوم به ویژه هفته مد پاریس، برگزار نمی‌کرد و در نحوه ارائه این طراحی‌ها نیز منحصر به فرد بود. عزالدین علیه همچنین لباس چهره‌هایی چون میشل اوباما، مادونا، جنت جکسون، کارلا برونی، شکیرا و ویکتوریا بکام را طراحی کرده بود. او در سال 2008 از پذیرفتن مدال لژیون دونور خودداری کرد. عزالدین علیّه در این باره گفته بود: "به این دلیل نپذیرفتم که زیورآلات را جز برای زنان دوست ندارم."

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.

ارسال به شبکه های اجتماعی

FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinRSS FeedPinterest
Pin It