خبرهای روز


مهم‌ترین رقیب انتخاباتی آنگلا مرکل به ریاست قدیمی‌ترین حزب آلمان برگزیده شد
کنگره فوق العاده حزب سوسیال دموکرات آلمان روز یکشنبه ۱۹ مارس مارتین شولتز رئیس پیشین پارلمان اروپا را رسما به ریاست این حزب برگزید. مارتین شولتز درانتخابات پائیز امسال مهم ترین رقیب انتخاباتی آنگلا مرکل خواهد بود.

کنگره فوق العاده حزب سوسیال دموکرات (قدیمی ترین حزب تاریخ آلمان) با حضور ۳۵۰۰ نفر تشکیل شد. ۵۰۰ تن از حاضران را روزنامه نگاران تشکیل می دادند.

نشست کنگره با سخنرانی زیگمار گابریل وزیر خارجه آلمان و رئیس مستعفی حزب آغاز به کار کرد. آقای گابریل در ماه ژانویه امسال به نفع مارتین شولتز از ریاست حزب کناره گیری کرد.

همزمان با رسمیت یافتن ریاست مارتین شولتز بر حزب سوسیال دموکرات، فرانک والتر اشتاین مایر وزیرخارجه پیشین آلمان نیز از عضویت این حزب استعفا داد.

آقای اشتاین مایر پیش تر از سوی مجمع فدرال آلمان به مقام ریاست جمهوری این کشور برگزیده شده و به موجب قوانین موجود باید شخصیتی فراحزبی داشته باشد. وی به همین دلیل باید از حزب خود خارج می شد.

مخالفت با کاهش بودجه خدمات اجتماعی

زیگمار گابریل، در سخنرانی افتتاحیه خود، کاستن از بودجه خدمات اجتماعی دولت آلمان برای تامین هزینه های اضافی ارتش این کشور را به شدت رد کرد. این پیشنهاد قبلا از سوی یک عضو برجسته حزب دموکرات مسیحی به رهبری آنگلا مرکل صدراعظم آلمان مطرح شده بود. گابریل گفت: "همین پیشنهاد کافی است که خانم مرکل در آینده دیگر در کاخ صدراعظمی جائی نداشته باشد".

پس از زیگمار گابریل، مارتین شولتز در سخنان خود ضمن اعتراف به این که در مدرسه شاگرد تنبلی بوده است، از ویلی برانت به عنوان یک "سیاستمدار قرن" نام برد و از گرهارد شرودر صدراعظم پیشین آلمان نیز به خاطر نه گفتن به جنگ عراق قدردانی کرد.

رئیس جدید حزب سوسیال دموکرات، گفت اکنون رهبری حزبی را به عهده می گیرد که هرگز تغییر نام نداده و در دوران نازی ها به خاطر مقاومت در برابر حاکمیت فاشیستی قربانیان بی شماری داده است.

رئیس جدید حزب سوسیال دموکرات در انتخابات پائیز امسال مهمترین رقیب آنگلا مرکل خواهد بود. مرکل در دوران ۱۲ ساله صدراعظمی خود، یکی از موفق‌ترین صدراعظم‌های تاریخ هفتاد ساله آلمان فدرال بوده است.

یک نظر سنجی که نتایج آن همین امروز اعلام شد، نشان می دهد که در حال حاضر ۴۳ درصد آلمانی ها رای خود را به آنگلا مرکل می دهند و تنها ۳۸ درصد آن ها حاضرند مارتین شولتز را برگزینند.

همین نظرسنجی اما می گوید که حزب سوسیال دموکرات اکنون از پشتیبانی ۳۲ درصد مردم آلمان برخوردار است. این حزب تا پیش از معرفی شولتز به عنوان رقیب انتخاباتی مرکل از پیشتبانی کمتر از ۲۵ درصد آلمانی‌ها برخوردار بود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.

ارسال به شبکه های اجتماعی

FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinMixxRSS FeedPinterest
Pin It