خبرهای روز


دور جدید مذاکرات صلح سوریه در آستانه پشت درهای بسته آغاز شد
در نشست آستانه علاوه بر نمایندگان دولت سوریه و مخالفان مسلح آن، روسیه، ترکیه و ایران به عنوان مبتکران مذاکرات، قزاقستان به عنوان میزبان و اردن و آمریکا به عنوان کارشناس شرکت کرده‌اند.
در نشست آستانه علاوه بر نمایندگان دولت سوریه و مخالفان مسلح آن، روسیه، ترکیه و ایران به عنوان مبتکران مذاکرات، قزاقستان به عنوان میزبان و اردن و آمریکا به عنوان کارشناس شرکت کرده‌اند.
موضوع اصلی مذاکرات آستانه حفظ آتش‌بس برقرارشده در پایان سال ۲۰۱۶ میلادی در سوریه است. به گفته‌ی الکساندر لاورنتیف، نماینده روسیه در آستانه، مذاکرات قرار است ورود به مذاکرات سیاسی را نیز تسهیل کند. مخالفان اما تاکنون از ورود به گفت‌وگوهایی که به فرایند سیاسی در سوریه بپردازد پرهیز کرده‌اند.
روسیه همچنین در جریان دور اول مذاکرات آستانه، طرح قانون اساسی جدیدی را برای آینده سوریه ارائه کرده بود. هم‌زمان شرکت‌کنندگان می‌خواهند زمینه‌ی گفت‌وگوهای صلح سوریه را که قرار است هفته‌ی آینده در ژنو با هدایت سازمان ملل برگزار شود، مهیا کنند.
به دلیل تأخیر هیأت مخالفان رژیم سوریه، مذاکرات آستانه یک روز عقب افتاده بود. اما روز گذشته گفت‌وگوهای آغازینی صورت گرفت. به گزارش رسانه‌های روسی، هم نمایندگان "ارتش آزاد سوریه" و هم نمایندگان گروه افراطی اسلام‌گرای "جیش‌الاسلام" در این مذاکرات حضور دارند. مخالفان را محمد علوش نمایندگی می‌کند؛ همان کسی که در دور اول مذاکرات آستانه نیز که بی‌نتیجه به پایان رسید، در رأس هیأت آنان ظاهر شد.
علوش پیش از دور اول گفت‌وگوهای آستانه اعلام کرده بود که شرکت در مذاکرات عملا باعث خنثی شدن "نقش جنایتکارانه" جمهوری اسلامی ایران در سوریه خواهد شد. او افزوده بود که از طریق مشارکت در مذاکرات می‌توان از نفوذ جمهوری اسلامی ایران و شبه‌نظامیان وابسته به آن کاست. محمد علوش از حمایت عربستان سعودی برخوردار است.
دور اول مذاکرات آستانه در روزهای چهارم و پنجم بهمن ماه (۲۳ و ۲۴ ژانویه) برگزار شد و برای اولین بار نمایندگان دولت سوریه با نمایندگان مخالفان مسلح رژیم اسد گفت‌وگو کردند. سپس دور دوم این نشست در سطح کارشناسان در روز ۱۸ بهمن (۶ فوریه) با حضور هیات‌های کارشناسی روسیه، ترکیه و ایران و نمایندگان سازمان ملل تشکیل شد.
پس از آزادسازی حلب از دست نیروهای "دولت اسلامی" و تسلط ارتش سوریه بر آن، نمایندگان رژیم سوریه، با چتر حمایتی روسیه و ایران، با اعتماد به نفس بیشتری در مذاکرات شرکت می‌کنند و با بازپس‌گیری مناطق هر چه بیشتری از دست جهادگرایان قدرت مانور بیشتری دارند.
جنگ داخلی سوریه که از حدود شش سال پیش ‌آغاز شده، بیش از ۳۰۰ هزار کشته و دست‌کم ۱۱ میلیون آواره برجای گذاشته است. به عبارت دیگر، حدود نیمی از جمعیت سوریه آواره شده‌اند. در این میان رژیم بشار اسد بارها از سوی سازمان‌های حقوق بشری به نقض ابتدایی‌ترین حقوق شهروندان خود متهم شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.

ارسال به شبکه های اجتماعی

FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinMixxRSS FeedPinterest
Pin It