خبرهای روز

 واکنش مسکو و آنکارا به ایجاد "مناطق امن" در سوریه توسط آمریکا
دولت مسکو اعلام داشت که از تصمیم دولت جدید آمریکا مبنی بر ایجاد "منطقه امن" در سوریه اطلاع قبلی نداشته است. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته ٢۵ ژانویه در گفت وگو با کانال "ا بی سی" این کشور بار دیگر تأکید کرد که لازم است در سوریه یک منطقه امن برای غیرنظامیان فراری از مناطق جنگی بوجود آید. رئیس جمهوری آمریکا در دوران مبارزات انتخاباتی خود به لزوم ایجاد چنین مناطقی اشاره کرده و گفته بود که در صورت پیروزی آن را عملی خواهد کرد.

خبرگزاری "رویترز" خبر داده است که نسخه‌ای از یک "فرمان اجرایی" رئیس جمهوری را در اختیار دارد که بر اساس آن وزارت دفاع آمریکا مأموریت یافته است امکانات و لوزم ایجاد چنین منطقه ای را در خاک سوریه مورد بررسی قرار دهد.
"دمیتری پسکوف" سخنگوی کاخ کرملین، در واکنش به این خبر گفت: شرکای آمریکایی ما در این مورد با ما مشورت نکرده و خود رأساً این تصمیم را اعلام داشته‌اند. وی گفت که پیرامون این تصمیم، سفیر ما در واشنگتن با مقامات دستگاه دیپلماسی آمریکا در تماس است.
کاخ کرملین نیز دربیانیه‌ای، در این مورد به رئیس جمهوری آمریکا توصیه کرده است که پیش از اجرا، پیامدهای احتمالی ایجاد "مناطق امن" در سوریه را بررسی کند.

در آنکارا، سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه در واکنش به تصمیم رئیس جمهوری آمریکا گفت: ما منتظر جزئیات طرح آمریکا برای ایجاد "مناطق امن" هستیم. سخنگوی دستگاه دیپلماسی ترکیه گفت: ما درخواست رئیس جمهوری آمریکا را در مورد بررسی چنین امکانی دیده‌ایم، مهم در حال حاضر نتایج این بررسی و تصمیمات و نتایج آن است.
دولت آنکارا پیش از این، خواستار ایجاد "منطقه امن" و "منطقه پرواز ممنوع" در سوریه شده بود.

به دنبال ورود نیروهای زمینی ارتش ترکیه به خاک سوریه در ٢٤ اوت ٢٠۱۵، رجب طیب اروغان، رئیس جمهوری ترکیه اعلام داشت که ارتش ترکیه ٤٠٠ کیلومتر مربع از خاک ترکیه را آزاد کرده و دولت ترکیه در نظر دارد برای حفاظت از جان آوارگان جنگی، در این نواحی "منطقه امن" و "منطقه پروازممنوع" اعلام نماید.
با اینکه نفرات نیروی زمینی ترکیه همچنان در خاک ترکیه مستقر هستند، اما تصمیم دولت آنکارا در ایجاد "منطقه امن" و "منطقه پرواز ممنوع" هنوز عملی نشده است.

رئیس جمهوری آمریکا، در سخنان خود تنها به ایجاد مناطق امن اشاره کرده است و سخنی از ایجاد منطقه پرواز ممنوع در میان نیست.

رادیوفرانسه

چاپایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.

ارسال به شبکه های اجتماعی

FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinMixxRSS FeedPinterest
Pin It