JSE128
اعلام جرم دادستانی آلمان علیه دو روزنامه‌نگار افشاگر
دادستانی کل فدرال آلمان علیه دو همکار یک وب‌سایت اینترنتی اعلام جرم کرد. این دو روزنامه‌نگار متهم شده‌اند در گزارش‌هایی درباره فعالیت دستگاه امنیتی آلمان، اسناد محرمانه حکومتی را افشا کرده‌اند.
مناقشه بر سر حیطه آزادی رسانه‌ها در تهیه و انتشار گزارش‌هایی پیرامون فعالیت دستگاه‌ها و نهادهای امنیتی و اطلاعاتی آلمان وارد مرحله تازه و کم‌سابقه‌ای شده است.
دفتر هارالد رنگه، دادستان کل فدرال آلمان خبر داد، علیه دو همکار وب‌سایت "نتس‌پولیتیک" (Netzpolitik.org) که مظنون به افشای اسناد محرمانه شده‌اند اعلام جرم شده و پرونده آنها در دست بررسی است.
مطابق این گزارش، هانس ـ گئورگ ماسن، رئیس اداره فدرال حفاظت از قانون اساسی آلمان از این دو فعال رسانه‌ای به خاطر گزارش‌هایی که در ماه‌های فوریه و آوریل امسال منتشر کرده‌اند شکایت کرده است.
 
مجازات احتمالی، یک سال زندان
یکی از این گزارش‌ها که ۲۵ فوریه منتشر شد، برنامه‌ها و طرح‌های درونی اداره فدرال حفاظت از قانون اساسی آلمان را برای زیر نظر گرفتن و ارزیابی انبوه محتوای اینترنت افشا کرده است.
گزارش دیگر که ۱۵ آوریل انتشار یافت به ارائه جزئیاتی از طرح‌های دستگاه اطلاعاتی آلمان برای گسترش دیده‌بانی و نظارت بر اینترنت اختصاص دارد.
مارکوس بکه‌دال، پایه‌گذار "نتس‌پولیتیک" و آندره مایستر، همکار این پورتال، در هر دو گزارش اسناد داخلی دستگاه اطلاعاتی درون‌مرزی آلمان را منتشر و تحلیل کرده‌اند.
دادستانی فدرال آلمان برای این دو روزنامه‌نگار و منابع ناشناس آنها پرونده تشکیل داده است. چنانچه دادگاهی تشکیل شده و این افراد به "خیانت ملی" محکوم شوند دست‌کم یک‌سال زندان در انتظار آنهاست.
 
دولت آلمان در باتلاق "ان‌اس‌ای"
اقدام دادستانی آلمان در پی ماه‌ها بحث و مناقشه میان دولت، احزاب اپوزیسیون و رسانه‌ها بر سر نحوه اطلاع‌رسانی درباره فعالیت‌های "آژانس امنیت ملی آمریکا" (NSA) در این کشور انجام می‌شود.
پس از افشاگری‌های ادوارد اسنودن، همکار پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا، که پرده از فعالیت‌های گسترده این آژانس در اروپا، از جمله شنود تلفن آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، و نمایندگان مجلس برداشت، به موضوع افشای اسناد محرمانه با حساسیت بیشتری برخورد می‌شود.
دفتر مرکل بارها رسانه‌ها را تهدید کرده که در صورت انتشار اسناد محرمانه و طبقه‌بندی شده از آنها شکایت خواهد کرد.
مارکوس بکه‌دال معتقد است، دولت آلمان با شکایت از او و همکارش قصد دارد واقعیت‌ها درباره نقش دستگاه اطلاعاتی این کشور در "رسوایی آژانس امنیت ملی آمریکا" را پنهان کند.
بکه‌دال در گفت‌وگو با شبکه یک تلویزیون آلمان می‌گوید، هر روز آشکارتر می‌شود که دولت آلمان "تا زانو در باتلاق ان‌اس‌ای و شرکا" فرو رفته است.
 
حقوق شهروندان در دنیای مجازی
به گفته‌ی بنیان‌گذار "نتس‌پولیتیک"، این ظن وجود دارد که دولت با چنین شکایت‌هایی کسانی را هدف قرار می‌دهد که قصد دارند در افشای بزرگ‌ترین رسوایی تاریخ در تحت نظر قرار دادن و کنترل عمومی سهمی داشته باشند.
او می‌افزاید، ما به کار خود ادامه می‌دهیم و از اسنادی استقبال می‌کنیم که نشان دهند چگونه دستگاه اطلاعاتی آلمان، بدون طرح این موضوع در جامعه و با همکاری دیگر دستگاه‌های اطلاعاتی می‌کوشد اینترنت را به یک "ماشین کنترل عمومی" تبدیل کند.
در ماه‌های گذشته اسنادی افشا شده که نشان می‌دهد آژانس امنیت ملی آمریکا نه تنها داده‌های اینترنتی شهروندان را تحت نظر دارد و تلفن سیاستمداران را شنود می‌کند، بلکه برای فعالیت‌های خود از همکاری "سرویس اطلاعاتی آلمان" (BND) نیز بهره گرفته است.
"نتس‌پولیتیک" مشهورترین وب‌سایت آلمانی‌زبان در دفاع از "حقوق شهروندان در دنیای مجازی" محسوب می‌شود. این وب‌سایت، بحث‌های کمیسیون ویژه مجلس آلمان برای تحقیق درباره فعالیت‌های "ان‌اس‌ای" را به‌طور همزمان گزارش می‌کند.
اتحادیه روزنامه‌نگاران آلمان تشکیل پرونده برای این دو بلاگر را به شدت محکوم کرده و آن را "تلاشی غیرقابل قبول برای بستن دهان دو روزنامه‌نگار منتقد" خوانده است.
میشائیل کونکن، رئيس اتحادیه روزنامه‌نگاران آلمان از دادستان کل فدرال آلمان خواسته که این پرونده را ببندد و اقدام قضائی علیه روزنامه‌نگاران را متوقف کند. محاکمه روزنامه‌نگاران افشاگر در آلمان کم‌سابقه است.
 
 
 
 
 
 
 
دویچه وله

چاپایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.

ارسال به شبکه های اجتماعی

FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinMixxRSS FeedPinterest
Pin It