درگذشت جانی هالیدی، سفر از رسانه‌های دیروز به شبکه‌های امروز
درگذشت جانی هالیدی، ستارۀ راک فرانسه، در نیمه شب سه شنبه به چهارشنبه، از بامداد امروز برنامۀ کلیۀ رسانه‌های رادیوئی و تلویزیونی را دگرگون ساخته و صدا و سیمای وی را میهمان همۀ امواج کرده است. شبکه‌های اجتماعی اما برای گرامیداشت یاد او در انتظار بامداد نماندند و در پی نخستین گام کلماتی که خبر بدرود او را با زندگی به زندگان می‌رساندند، با شتابِ درد و هیجان، احساس دوستان و دوستداران او را به همه سو پراکندند.

هنگامی که فرانسویان در بامداد چهارشنبه اندک اندک با آگاهی از درگذشت جانی هالیدی، ناگهان برگ‌های دفتر زندگی خویش را بیاد می‌آوردند، خبر بدرود ستارۀ همواره حاضر در جهان موسیقی فرانسه، شبکه‌های اجتماعی را، با وام گرفتن کلمات هنرمندی که دیگر نبود، «آتش می زد». از هنگامی که در ساعت ۲ و۴۴ دقیقۀ بامداد خبرگزاری فرانسه خبر درگذشت جانی هالیدی را به سراسر جهان مخابره کرد، در شبکه‌های اجتماعی تقریباً تنها از این رویداد سخن می‌رود و هشتگ «جانی هالیدی» در شبکۀ توئیتر در زمرۀ برترین‌ها، نه تنها در فرانسه که در جهان، قرار گرفته است.

در ساعت ۱۰ بامداد، ۷۰ هزار توئیت در واکنش به مرگ او انتشار یافته و نام وی، «جانی»، ۳۲۰ هزار بار در توئیت آمده است. از هنگام انتشار خبر تا ظهر چهارشنبه بر اساس ارزیابی آژانس «ویزی برین» شمار توئیت‌هائی که به درگذشت او پرداخته‌اند به ۵۲۰ هزار می‌رسد.

«لِتیسیا هالیدی»، همسر این «اسطورۀ موسیقی فرانسه»، که از ۲۲ سال پیش در کنار اوبود، در توئیت خود نوشت «این خبر را با ناباوری اعلام می‌کنم. اما واقعیت دارد. مرد زندگی من دیگر نیست». این پیام در ساعت ۲ و۴۴ دقیقه بامداد بسرعت ده‌ها، صدها و سپس هزارها توئیت و پیامک دیگر بدنبال آورد.

ساعت هنوز ۴ بامداد نشده بود که «سِلین دیون»، خوانندۀ سرشناس کانادائی با اعلام «تاثر» خود نوشت «جانی هالیدی بدون تردید یک عظمت مجسم و یک افسانۀ واقعی بود» و افزود «جای او همواره در کنار ما خالی خواهد ماند، اما فراموش نخواهد شد».

یکی از روزنامه‌نگاران کانال خبری فرانسوی «ال.ث.ال» یادآوری کرد که «جانی هالیدی ۱۱۰ میلیون صفحۀ موسیقی، ۳۲۴۰ کنسرت، ۹۹۳ ترانه، ۵۴۰ کنسرت مشترک با ۱۸۷ خوانندۀ دیگر، ۱۸۷ دوره اجرای کنسرت، ۷۹ آلبوم، ۴۰ صفحۀ طلائی، ۲۹ میلیون تماشاچی و خود او یکتا بود».

حتی پلیس ملی فرانسه تصویری آبی رنگ از جانی هالیدی را با دو کلمۀ «درود هنرمند» همراه کرده و برروی صفحات و کانال‌های خود در شبکه‌های اجتماعی گذاشته است. کاریکاتوریست معروف «پلانتوُ» صورت جانی هالیدی را سه بار در کنار هم نشانده، نخستین را آبی، دومین را سفید و سومین را قرمز به رنگ پرچم فرانسه کرده است؛ که او نماد یک کشور، نماد فرانسه است.

روزنامه‌ها و شبکه‌های رادیوئی و تلویزیونی فرانسه که همواره در جستجوی گشودن جایگاه ویژه‌ای برای جانی هالیدی بودند، امروز پایگاه‌های سایبری خود را با «هجوم» هزارها واکنشِ کاربران خویش روبرو می‌بینند.

این چنین هنرمندی که در دورۀ زندگی، صفحات روزنامه‌ها را از آنِ خود داشت، با رفتن خویش شبکه‌های اجتماعی را مملو از خود کرد. شاید این نیز نشانِ روزآمد بودن او باشد.

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.

ارسال به شبکه های اجتماعی

FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinRSS FeedPinterest
Pin It